Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Obchody Święta Niepodległości Polski oraz inne ciekawe wydarzenia w 112 numerze Słowa Polskiego

Obchody Święta Niepodległości Polski oraz inne ciekawe wydarzenia w 112 numerze Słowa Polskiego

Legendy miast kresowych, wiadomości z życia lokalnej mniejszości polskiego, ciekawostki z Ukrainy i inne informacje zagościły w listopadowym numerze miesięcznika Słowo Polskie, który ukazuje się na Podolu od 2012 roku.

W 112 numerze gazety można przeczytać o najbogatszym Polaku wszech czasów – Karolu Jaroszyńskim, który urodził się w Kijowie i zrobił kapitał na cukrze i dziesiątkach innych branż.

Na stronie 9 znalazły się informacje o uroczystościach z okazji Święta Niepodległości Polski w Odessie, Żytomierzu, Łucku i innych miejscowościach.

Tradycyjnie dużo miejsca w listopadowym wydaniu zajmują informacje o modlitwach na cmentarzach kresowych w intencji o dusze zmarłych. Bowiem listopad to miesiąc modlitwy za nich (strona 10).

Na stronie 12 znalazła się informacja o planowanym zwrocie kościoła św. Mikołaja, który planowany jest na czerwiec 2022 roku. W poprzednich numerach pisaliśmy już o pożarze, który zniszczył częściowo wnętrze świątyni. Po długich pertraktacjach kościół, budowany na pocz. XX wieku za pieniędze polskiej mniejszości Kijowa, wreszcie zostanie zwrócony wiernym.

Poza tym w gazecie nie zabrakło ciekawostek historycznych, jak między innymi legenda o królowej Bonie w Kamieńcu czy wspomnienie o Kazimierzu Górskim – legendzie polskiego futbolu ze Lwowa.

>>> Gazeta Słowo Polskie nr 112 w wersji PDF <<<

Redakcja, 4 grudnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code