Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej w Żytomierzu

Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej w Żytomierzu

10 kwietnia 2019 r. w Żytomierzu odbyły się uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej. W obchodach wzięli udział Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński oraz przedstawiciele KG RP w Winnicy, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, miejscowych władz, duchowieństwa, mediów i polskich organizacji obwodu żytomierskiego.

Wydarzenie rozpoczęto od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy m.in. na grobie ojca i macochy I.J. Paderewskiego na Polskim Cmentarzu w Żytomierzu. Odbyło się spotkanie z biskupem seniorem Janem Purwińskim.

W ramach obchodów odbyło się spotkanie z prezesami organizacji polskich w Domu Polskim w Żytomierzu. To pierwsza wizyta na Żytomierszczyźnę Ambasadora RP Bartosza Cichockiego. Pod czas spotkania, prezesi którzy przybyli z Żytomierza o obwodu Żytomierskiego, przedstawiali swoje organizację oraz działalność, prowadzaną ich organizacji. Pan Ambasador podziękował obecnym na sali prezesom za zaangażowanie w działalność na rzecz rozwoju oraz promowania polskich tradycji, języka, kultury i historii.

Po spotkaniu w Domu Polskim Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki oraz Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz pomnikiem św. Jana Pawła II w Żytomierzu wspólnie z zastępcą Przewodniczącego Żytomierskiej Obwodowej Administracji Państwowej Oleksija Jasiunieckiego, Sekretarza Żytomierskiej Rady Miejskiej Natalia Czyż, duchowieństwem oraz członkami polskich organizacji obwodu żytomierskiego.

Dalej wszyscy wspólnie modlili się w katedrze pw. św. Zofii. Po mszy świętej w kościele została otwarta wystawa pt. „Zbrodnia Katyńska”, przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Obchody zakończyła Msza Święta w intencji ofiar.

Walentyna Jusupowa, 20 kwietnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *