Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Obchody Fatimskie w Dowbyszu

Obchody Fatimskie w Dowbyszu

Jak wiemy, epidemia wprowadziła korektę w życie społeczne, biznesowe, kulturalne, oświatowe, polityczne, a także i w życie duchowe zwykłych mieszkańców Ukrainy.

Większość z nas wie, że od początku ogłoszenia kwarantanny na Ukrainie, Kościół rzymskokatolicki odpowiedzialnie odniósł się do ograniczeń wprowadzonych przez Radę Ministrów Ukrainy z dnia 11 marca 2020 roku.

Od 4 maja pewne zakazy zostały zniesione, jednak nic nie mówiono o funkcjonowaniu kościołów, w jaki sposób mogą zaczynać łączyć wiernych w modlitwie  ,czy mogą to robić w zwykłym trybie, czy tylko online. Z prośbą o wyjaśnienie, nawet  Rada Biskupów Kościoła rzymskokatolickiego przygotowała pismo do premiera Ukrainy, które zostało opublikowane na stronie Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej.

Każdego roku, w maju, Kościół rzymskokatolicki obchodzi objawienia fatimskie. W tym roku, 13 maja w Dowbyszu, jak zwykle, odbyły się uroczystości fatimskie. Parafia w Dowbyszu obchodzi nawet trzy rocznice, o czym wspomniał proboszcz parafii ks. Andrzej Mucha SAC podczas mszy świętej. 30 lat temu do Dowbysza z Fatimy przybyła figurka Matki Bożej, 25 lat temu parafianie po raz pierwszy zaczęli modlić się w tym kościele i 20 lat temu kościół w Dowbyszu uznano, jako Diecezjalne Sanktuarium.

Uroczystą mszę świętą w dniu obchodów celebrował biskup Witali Krywycki SDB w koncelebrze ojców pallotynów na czele z prowincjałem Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ukrainie o. Arturem Stępieniem SAC oraz kilka księży z dziekanatu.

W swoim kazaniu Biskup Witalij mówił m.in. o ważności modlitwy różańcowej, podkreślając, że to nie jest jakaś mantra czy magiczna formuła, którą należy bezmyślnie powtarzać. I z zadowoleniem zaznaczył, że i teraz, kiedy od maja została ogłoszona modlitwa na różańcu za naszą Ojczyznę, „Różaniec jerychoński”, dużo ludzi modli się, dużo jest chętnych do modlitwy. Poprzednio  okres modlitwy był ogłoszony w okresie od 1 maja do 13 maja, lecz ze względu na wielką popularność i potrzebę , podczas uroczystości fatimskiej w Dowbyszu, biskup przedłużył ten czas modlitwy do końca maja. Wszyscy chętni mogą jeszcze dołączyć się do codziennej modlitwy, zapisy są dostępne na stronie https://kmc.media/2020/04/28/rozariyevyy-yerykhon-ogornimo-molytvoyu-ukrayinu.html.

Na zakończenie eucharystii odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa różańcowa. Następnie odczytano Akt Oddania Przenajświętszej Maryi Panny. Niezwykłe było to, że  (oprócz duchowieństwa) ,  w kościele nie było wiernych , kościół był pusty. Jednak on-line transmisję w telewizji, oglądało ponad 1500 osób – duchowo dużo ludzi połączyło się w modlitwie.

W tym dniu, w godzinach wieczornych, w ramach uroczystości fatimskich, odbywa się premiera filmu „Fatima. Ostatnia tajemnica”. To film fabularny o kobiecie, która ma za zadanie zmontować film o objawieniach fatimskich. Podczas pracy kobieta doświadcza niezwykłych rzeczy, które zmieniają jej życie. Film oparty jest na  świadectwach, które pozwalają lepiej zrozumieć objawienia Matki Bożej, jak oddanie Sercu Maryi zmienia bieg historii i co może się stać, jeżeli ludzie nadal będą grzeszyć. Jednak słowa Matki Bożej niosą nadzieję: „W końcu moje Niepokalane Serce zatriumfuje!”. Produkcja filmowa – Goya producciones (2017).

Więcej informacji można przeczytać (j. ukr.) na stronie https://kmc.media/2020/05/14/yepyskop-vitaliy-kryvyckyy-u-dovbyshi-prodovzhennya-rozariyevogo-yerykhonu-vidpovid-tym-khto-znaye-sylu-molytvy.html

Walentyna Jusupowa, 18 maja 2020 r.

lp

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *