Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Obchody dnia święta Wojska Polskiego w Kijowie

Obchody dnia święta Wojska Polskiego w Kijowie

W dniu święta Wojska Polskiego Ambasador RP w Kijowie Jan Piekło, deputowany parlamentu ukraińskiego Mykoła Kniażycki, żołnierze Wojska Polskiego i Sił Zbrojnych Ukrainy, konsul generalny RP Tomasz Dederko oraz miejscowi Polacy złożyli kwiaty na cmentarzu w Bykowni.

– Serdecznie chcę podziękować naszym ukraińskim przyjaciołom, którzy do nas dzisiaj przyszli aby pokazać, że to jest nasza wspólna sprawa. Bitwa Warszawska pokazała, że jeżeli Polacy z Ukraińcami są razem, to są w stanie dokonywać rzeczy niemożliwych. […] Cud nad Wisłą jako nazwa świadczy o tym, że zwycięstwo było prawie niemożliwe. Określenie to odbiera jednak zasługę geniuszu Marszałka Józefa Piłsudskiego i innych dowódców, którzy doprowadzili wtedy do wygranej w bitwie decydującej o losach naszego kraju. […] Myślę, że dziś tu w Bykowni, na Ukrainie i tam w Warszawie gdzie ulicami przeszedł oddział ukraińskich żołnierzy z Brygady Polsko-Litewsko-Ukraińskiej, umiemy pokazać trwanie koncepcji, która kiedyś łącząc nas razem pozwoliła Rzeczypospolitej trwać i obronić niepodległość. Dziękuję, że Państwo tutaj z nami są i jestem głęboko wzruszony, że to właśnie ja mogę tutaj razem z Państwem być. Powinniśmy być dumni z tego zwycięstwa, z tego bohaterstwa i z tego, że mamy armię, która jest silna i która obecnie pomaga w szkoleniu ukraińskich żołnierzy. Dziękujemy miejscowym Polakom, delegacji Sił Zbrojnych Ukrainy, ale również Białorusinom i Ukraińcom którzy dzisiaj przyjechali do Bykowni aby w dniu święta Wojska Polskiego być akurat z nami – mówił nad pochówkami polskich żołnierzy, zamordowanych przez NKWD w 1940 r. Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło.

Dzień wcześniej, 14 maja, Polacy i Ukraińcy wspólnie uhonorowali żołnierzy Pierwszej Dywizji Piechoty im. Legionów Polskich, którzy zginęli w walkach o Kijów z Pierwszą Armią Konną Budionnowa.
Ambasador RP Jan Piekło, Konsul Generalny RP Tomasz Dederko wraz z deputowanym Rady Najwyższej Mykołą Kniażyckim oraz przedstawicielami Attaché Obrony RP, miejscowej społeczności polskiej i Sił Zbrojnych Ukrainy złożyli kwiaty pod mogiłą żołnierzy Pierwszej Dywizji Piechoty im. Legionów Polskich na cmentarzu Bajkowym.

Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe „Krynica” i Dom Kino przygotowali koncert, dzięki któremu święto Wojska Polskiego w Kijowie obchodzono wyjątkowo uroczyście. W koncercie wzięło udział ponad 30 artystów, którzy wykonali polskie i ukraińskie piosenki.

Słowo Polskie na podstawie informacji Ambasady RP w Kijowie, 17.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code