Jesteś tutaj: Home » Inne » Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP w Belwederze

Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP w Belwederze

W dniu 2 maja w Belwederze odbyła się uroczystość z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą i Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

W ramach tych uroczystości, na dziedzińcu Belwederu Prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe działaczom polonijnym, Akty Nadania Obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz flagi państwowe przedstawicielom organizacji polskiej mniejszości narodowej na Wschodzie.

Prezydent Duda podczas wystąpienia zwracał uwagę, że nie było jeszcze takiej uroczystości Dnia Flagi, aby wręczał flagi, które pojadą tam, gdzie toczy się wojna. „Wręczam te flagi po to, aby dodały sił. Sił do zwycięstwa, mocy do codziennej pracy, do umacniania ojczyzn, po obu stronach granicy – i Ukrainy, i Białorusi, i Polski. Niech będą z wami, niech łopoczą nad wami na wietrze, niech dodają mocy” – mówił.

Podkreślił, że Polska i Polacy czynią wszystko, żeby pomóc Ukrainie, którą walczy z rosyjską agresją. „Wiemy o tym, że z naszej strony jest ona (pomoc) warta wszelkich sił i środków, by Ukraina zwyciężyła” – powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że Ukraina potrzebuje wsparcia. „To wsparcie staramy się ze swojej strony dać i o to wsparcie apelujemy do całego świata” – dodał.

„Wierzę w to głęboko, że Ukraina zwycięży. Wierzę w to głęboko, że będziecie żyli w pokoju i w spokoju, kto wie, może w ojczyźnie mocniejszej niż kiedykolwiek do tej pory” – powiedział prezydent. Zaznaczył, że uchodźcy z Ukrainy formalnie są uchodźcami, ale „tak naprawdę są naszymi gośćmi”. „Tak ich traktujemy, tak chcemy, żeby się czuli” – powiedział.

Dziękował też wszystkim odznaczonym za „wspaniałą i niezwykłą” działalność, którą realizują, często ryzykując życiem na terenach, gdzie toczy się wojna.

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda nawiązując do swoich odwiedzin Polaków mieszkających w rumuńskiej Bukowinie, na Ukrainie w Kamieńcu Podolskim oraz w całym regionie konsularnym winnickim powiedziała, że były to „niezwykle poruszające spotkania”, za które jest wdzięczna. „Dziękuję całej Polonii – rozsianej po całym świecie, że solidaryzuje się z walczącą Ukrainą” – powiedziała małżonka prezydenta RP.

Państwowymi odznaczeniami zostali uhonorowani:

za wybitne zasługi w obronie godności i praw człowieka, za niesienie pomocy humanitarnej osobom potrzebującym, dotkniętym konfliktem zbrojnym w Ukrainie, za działalność na rzecz środowisk polonijnych

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Krystyna Marianna Księżopolska

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

Ludmiła Kostuszewicz
Sergiusz Stanisław Prokopiuk
Maria Ziembowicz

za zasługi w obronie godności i praw człowieka, za niesienie pomocy humanitarnej osobom potrzebującym, dotkniętym konfliktem zbrojnym w Ukrainie, za działalność polonijną

Złotym Krzyżem Zasługi
Lesia Jermak
Walentyna Jusupowa

Flagi Państwowe z rąk Prezydenta Polski otrzymali – Marek Zaniewski, zastępca prezesa Związku Polaków na Białorusi, Teresa Dutkiewicz, wiceprezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie oraz Antoni Stefanowicz, Prezes Związku Polaków na Ukrainie.

Walentyna Jusupowa,mw, za: prezydent.pl, 7 maja 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code