Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Obchody Dnia Nauczyciela Polonisty w Winnicy (uaktualnione)

Obchody Dnia Nauczyciela Polonisty w Winnicy (uaktualnione)

W Polsce Dzień Nauczyciela albo Dzień Edukacji Narodowej jest obchodzony 14 października. Obchody tego święta w winnickim okręgu konsularnym (WOK) przeniesiono o pięć dni później na sobotę 19 października. Świętowanie Dnia Nauczyciela WOK zorganizowano w Winnicy i podzielono na trzy części – złożenie zniczy pod tablicą Marszałka Piłsudskiego przy ulicy Sobornej, spotkanie merytoryczne oraz integracyjne w hotelu „Podole”.

Na swoje święto do obwodowego miasta Podola przyjechała liczna grupa nauczycieli polonistów z trzech obwodów – żytomierskiego, winnickiego oraz chmielnickiego. To miejscowi nauczyciele, oddelegowani na Ukrainę przez ORPEG poloniści oraz duchowieństwo, księża i siostry zakonne, które pomagają swoim parafianom poznawać tajemnice języka przodków.

Zimny wiatr nie przeszkodził w złożeniu biało-czerwonych zniczy pod tablicą, upamiętniającą Naczelnego Wodza, Józefa Piłsudskiego. Konsul Generalny RP Krzysztof przypomniał o jego pobycie w tym mieście w 1920 roku oraz opowiedział o tym, że  złożenie kwiatów pod tablicą Marszałka jest obowiązkową częścią wizyty wszystkich polskich delegacji do Winnicy.

Spotkanie merytoryczne na sali konferencyjnej hotelu „Podole” zaczęło się od przekazania informacji oraz komunikatów dotyczących działalności nauczycieli w WOK. Rozpoczął spotkanie Konsul Generalny. Przypomniał o włączeniu Bukowiny do obszaru obsługiwania winnickiego KG RP (niestety 19 października jeszcze nikt  z czerniowieckich polonistów na spotkanie nie przyjechał), imprezach z udziałem chórów „Organum” oraz zespołu „Ricercar” a także o zaplanowanym na Dzień Niepodległości 11 listopada winnickim koncercie podhalańskiego zespołu „Zakopower”.

O studiach w Polsce opowiedział konsul Damian Ciarciński. Krótko określił kierunki, na które młodzież polskiego  pochodzenia może składać dokumenty , zachęcając do studiowania w Polsce. Dzisiejszy niż demograficzny w Polsce sprzyja temu, że młodzież z zagranicy jest mile widziana na polskich uczelniach. Ilość zagranicznych studentów, w tym i posiadaczy Karty Polaka ze wschodu, którzy otrzymują stypendium z Rządu RP, ciągle wzrasta. W winnickim konsulacie można otrzymać kopie pytań z ubiegłorocznych testów na studia, które przeprowadzono w maju. Oprócz tego od października studenci, którzy posiadają Kartę Polaka, mogą ubiegać się o bezpłatne roczne ubezpieczenie zdrowotne.

Konsul Edyta Niedźwiedzka przypomniała o terminach składania wniosków projektowych na rok 2014 oraz wniosków na szkolnictwo, w tym i doposażenie sal w kserokopiarki, tablice.

Skończyło się spotkanie nauczycie polonistów z przedstawicielami KG RP podpowiedziami, jak działać w pilnych sprawach, związanych z wizami. Odpowiednich instrukcji udzieliła wicekonsul z wydziału Ruchu Osobowego Diana Graczyk.

O 13.15 po pracowitym poranku na gości oraz organizatorów Dnia Nauczyciela czekał posiłek w restauracji hotelu „Podole”, podczas którego jak zawsze można było porozmawiać z każdym z konsulów, a także z kolegami polonistami. Jak okazuje się, wszyscy borykają się z podobnymi problemami i swoją codzienną pracą krzewią polskość w miasteczkach oraz wioskach w których mieszkają.

Jeden z najtrudniejszych zawodów świata – zawód nauczyciela jest niedoceniany na Ukrainie. Osoby, które podejmują się tutaj nauki języka polskiego często robią bezinteresownie, z miłości do kraju przodków. Nic dziwnego, że są oni wspierani przez państwo polskie przy pomocy konsulatów generalnych. Żadna inna narodowość na Ukrainie nie może tak wielkim poparciem się pochwalić.

Jerzy Wójcicki, bwp

 

Zdjęcia z winnickich obchodów Dnia Nauczyciela

{morfeo 433}

oraz wideo

{youtube}JLtp5gsJliI{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code