Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Obchody 98. rocznicy sojuszu polsko-ukraińskiego w Chmielnickim

Obchody 98. rocznicy sojuszu polsko-ukraińskiego w Chmielnickim

21 kwietnia w dawnym Płoskirowie upamiętniono 98. rocznicę sojuszu Piłsudski-Petlura.

Celem porozumienia, zawartego w 1920 roku przez polskie i ukraińskie władze była konwencja wojskowa, która stała się podłożem dla wspólnych działań militarnych przeciwko bolszewickiej okupacji Ukrainy.

W celu upamiętnienia tego wydarzenia oraz w ramach przygotowań do obchodów 100-lecia niepodległości Polski Chmielnicki Miejski oraz Obwodowy Związek Polaków zorganizowały w Polskim Domu Ludowym imprezę, wzbogaconą prezentacją wystawy „Za naszą i waszą wolność”.

W ramach spotkania nauczycielka Natalia Mazurec wygłosiła wykład na temat historycznych wydarzeń w 1920 roku na terenie Ukrainy. Dużymi brawami został obdarzony najmłodszy uczestnik uroczystości – Michał Letawin, który w pięknym stylu wykonał jeden z utworów patriotycznych.

Obecnych na spotkaniu powitał deputowany do chmielnickiej Rady Miasta Ihor Melnyczenko oraz Franciszek Miciński, który opowiedział o pochówkach żołnierzy WP z 1920 r. na terenie obwodu chmielnickiego.

Organizatorzy imprezy przygotowali koncert z udziałem miejscowych polskich zespołów artystycznych. Poezję polską recytowała Julia Suruszkina – studentka koledżu muzycznego im. Zaremby.

Mieszkańcy dzielnicy Hreczany, którzy wzięli udział w spotkaniu, dziękując za ciekawą imprezę, zaznaczali, że są bardzo zadowoleni z faktu, że piosenki w języku polskim na nowo zabrzmiały w wyremontowanym Domu Polskim w Chmielnickim.

Franciszek Miciński, 24.04.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code