Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Obchody 25 rocznicy przystąpienia przez Polskę do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Odessie

Obchody 25 rocznicy przystąpienia przez Polskę do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Odessie

24 października br. w Odessie odbyło się uroczyste spotkanie w związku z 25. rocznicą przystąpienia przez Polskę do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, będące jednocześnie częścią obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz miejskich i obwodowych, dyplomaci akredytowani w Odessie, osoby związane z tematyką praw człowieka oraz przedstawiciele miejscowej Polonii.

Konsul Andrzej Szmidtke we wstępie przedstawił temat spotkania oraz zachęcił wszystkich do obejrzenia okolicznościowej wystawy prezentującej między innymi polskie sukcesy w zakresie funkcjonowania Europejski Trybunał Praw Człowieka (procedura pilotażowa) czy statystyki związane z liczbą skarg. Konsulowie Jarosław Galuba i Łukasz Winny w dynamicznej prezentacji w języku angielskim zapoznali zebranych z Konwencją i ETPCz. Na przykładach przedstawili osiągnięcia Polski na przestrzeni 25 lat obowiązywania Konwencji w naszym kraju oraz podkreślali, jaką wartość dla społeczeństwa niesie upowszechnianie wiedzy o prawach przysługujących jednostkom. Prelegenci mówili również o możliwości wykorzystania polskich doświadczeń przez inne państwa, w tym również Ukrainę, w adaptowaniu przepisów ustawodawstwa krajowego do standardów ochrony praw człowieka wyznaczonych przez ETPCz.

Po prezentacji dyskusja przeniosła się w kuluary, gdzie goście mieli możliwość omówienia interesujących ich kwestii przy lampce wina. Idea organizacji spotkania o tematyce praw człowieka spotkała się z powszechną aprobatą zgromadzonych.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Odessie, 29 października 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code