Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Obchody 25-lecia Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie

Obchody 25-lecia Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie

2 grudnia w Narodowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie odbyły się uroczystości z okazji 25-lecia istnienia Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie. Na uroczystość przyjechali przedstawicieli członkowskich organizacji polskich  z całej Ukrainy.

„25 lat to czas, w którym rodzi się pokolenie. To okres długiej, mozolnej pracy we wszystkich kierunkach w życiu polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie. Jako obywatele Ukrainy naszą działalnością przyczyniamy się do budowania pomostów między jednym a drugim państwem” – takimi słowami otworzyła spotkanie prezes FOPnU Emilia Chmielowa.

„Najcenniejsze jest to, że organizacja nasza istnieje, rozbudowuje się i rośnie w siłę. Społeczność polska na Ukrainie jest społecznością żywą, która często potrafi samodzielnie pokonywać liczne przeszkody, potrafi porozumieć się z każdym i która nie potrzebuje już prowadzenia za rękę” – mówiła.

Władzom Federacji i wszystkim organizacjom wchodzącym w jej skład gratulował ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło. Jak mówił, dzięki wysiłkowi i pracy Polaków na Ukrainie kraj ten stał się lepiej znany w Polsce. Zdaniem ambasadora RP, to dzięki polskiej mniejszości można budować dobre stosunki polsko-ukraińskie.

Podczas uroczystości odczytano list, który do uczestników zjazdu z okazji 25-lecia FOPnU wystosował marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Ze słowem powitalnym wystąpił także wiceprezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Rafał Dzięciołowski.

Po części powitalnej w Narodowej Akademii Muzycznej rozpoczął się koncert, w trakcie którego wystąpili znane w Ukrainie i Polsce zespoły z Koziatyna, Baru, Czerniowiec i Browarów.

Po zakończeniu wspaniałego koncertu goście zostali zaproszeni na nieoficjalną cześć do Ambasady RP w Kijowie, gdzie  świętowanie trwały do wieczora.

Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie zrzesza 18 tysięcy członków i ponad 130 polskich organizacji mniejszości polskiej na Ukrainie. Życzymy zarządowi i członkom FOPnU ciekawych pomysłów, wytrwałości i chęci do działań na rzecz kultury polskiej oraz rozwoju polsko-ukraińskich stosunków.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 05.12.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code