Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Winnicy

Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Winnicy

Konsul generalny RP w Winnicy Tomasz Olejniczak

Polacy z czterech obwodów Ukrainy, polscy i rumuńscy dyplomaci, przedstawiciele władz obwodu winnickiego, rektorowie uczelni wyższych, nauczyciele poloniści oraz duchowieństwo świętowali 27 maja 226 rocznicę uchwalenia przez polski sejm pierwszej w Europie pisanej konstytucji, nazywanej przez jej twórców „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

W trudnych chwilach zaborów Polacy nie zapominali o tym dokumencie i czcili datę jego uchwalenia, jak święto narodowe. Polska dzisiaj jest silnym państwem, które szanuje swoich obywateli i ich słowo. Na międzynarodowej arenie to kraj silny i bezpieczny. To również kraj otwarty – mówił gospodarz uroczystości konsul generalny RP w Winnicy Tomasz Olejniczak.

Oprawę muzyczną święta zapewnił zespół artystyczny „Dzwoneczki” z Żytomierza, działający przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków. Prezes organizacji Wiktoria Laskowska-Szczur, powiedziała, przedstawiając zespół, że w Winnicy goście słuchają już trzeciego pokolenia uczestników tej formacji muzycznej, a jego kierowniczka, Jadwiga Poliszczuk cieszy się szacunkiem i chętnie kontynuuje pracę z młodzieżą, pragnącą śpiewać po polsku.

Słowo powitalne do zebranych na sali gości wygłosili także konsul konsulatu Rumunii w Czerniowcach Eleonora Mołodwan oraz zastępca przewodniczącego Winnickiej Administracji Obwodowej Andrij Gyżko. – Doświadczyliśmy pomocy Polski w trudnych chwilach, w następnym roku zaplanowaliśmy dużo przedsięwzięć w ramach obchodów 60-lecia współpracy między województwem świętokrzyskim a obwodem winnickim – mówił.

Na spotkanie, poświęcone obchodom Święta Konstytucji 3 maja przybyło łącznie ponad 150 gości. Impreza w restauracji Welur trwała do późnego wieczora.

Słowo Polskie, 28.05.17 r. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code