Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Obchody 20. rocznicy wizytacji św. Jana Pawła II we Lwowie

Obchody 20. rocznicy wizytacji św. Jana Pawła II we Lwowie

Uroczystość przypomnienia wizytacji Jana Pawła II we Lwowie rozpoczęła się ze spektaklu teatralnego „Papież we Lwowie”, który przypomniał słuchaczom o wizycie Papieża do tego miasta.

Następnie procesja liturgiczna udała się do pomnika św. Jana Pawła II, który został poświęcony przez arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył emerytowany biskup diecezji odesko-symferopolskiej Bronisław Biernacki wraz z metropolitą lwowskim Mieczysławem Mokrzyckim, biskupem diecezji kamieniecko-podolskiej Leonem Dubrawskim i innymi przedstawicielami duchowieństwa katolickiego i prawosławnego. W uroczystościach także wziął udział Jewgen Bojko, przedstawiciel administracji miasta wraz ze swoimi współpracownikami. Do wydarzenia dołączyła się także społeczność żydowska.

Podczas kazania metropolita lwowski przypomniał najważniejsze słowa Papieża: „Pełny miłości do wszystkich ludzi, zażądał pokoju na świecie, mówiąc: „Odpowiedzialni są nie tylko ci, którzy rozpoczynają wojnę, ale także ci, którzy nie rób wszystkiego, co możliwe, aby jej zapobiec”. Kiedy Jan Paweł II był podziwiany i porównywany ze świętymi, powiedział: „Świętych nie należy podziwiać, należy ich naśladować”. Dlatego dziś chcę razem z Tobą chwalić Boga za ten wspaniały przykład i powtarzać z całą odpowiedzialnością: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”.

Proboszcz parafii św. Jana Pawła II Ks. Grzegorz Draus przypomniał słuchaczom słowa Papieża Polaka: „Płyń na głębiny, lwowski Kościele obrządku łacińskiego! Te słowa zabrzmiały 26 czerwca 2001 roku przed tym miejscem.

Św. Jan Paweł II, uwieczniony u bram Lwowa i zwrócony w stronę centrum miasta, będzie nadal przypominał o znaczeniu kontynuowania swojej misji.

„To właśnie robi parafia na jego cześć. Zajmujemy się ewangelizacją, formacją rodzin, wychowaniem dzieci, katechezą dorosłych i młodzieży, działalnością charytatywną. W tym pomniku św. Papież Jan Paweł II błogosławi miastu. Dziękuję wszystkim dobrodziejom, którzy podarowali ten pomnik nam i następnemu pokoleniu!”

Sergij Porowczuk za rkc.lviv.ua, fot. lviv.ua, 1 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code