Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Obchody 157. rocznicy powstania styczniowego w Żytomierzu

Obchody 157. rocznicy powstania styczniowego w Żytomierzu

21 stycznia 2020 r. na starym polskim cmentarzu w Żytomierzu Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński wraz z przedstawicielami organizacji polskich, wspólnie upamiętnili polskich bohaterów ziemi żytomierskiej.

Konsul podkreślił znaczny udział Polaków ziemi żytomierskiej w Powstaniu Styczniowym oraz przybliżył dzieje ostatniego w XIX wieku zrywu niepodległościowego.

Tego samego dnia w Kościele pw. św. Wacława w Żytomierzu konsul generalny wziął udział w uroczystym poświęceniu tablicy pamiątkowej, poświęconej zmarłemu przed rokiem ks. prałatowi Ludwikowi Kamilewskiemu.

Ustanowienie tablicy, w języku polskim, to wspólna inicjatywa parafian i obecnego proboszcza ks. Wiktora Makowskiego. Za ogromny wkład ks. Kamilewskiego m.in. w odzyskanie wielu kościołów katolickich w obwodzie lwowskim, na Wołyniu i Żytomierszczyźnie został on odznaczony wyróżnieniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Glora Artis w 2011 r., na wniosek Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. Okolicznościową mszę koncelebrował bp Leon Dubrawski i bp Jan Purwiński.

Na starym cmentarzu przy pomniku powstańca Ksawerego Rucińskiego zostały złożone kwiaty.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 25 stycznia 2020 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code