Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Obchody 101. rocznicy Cudu nad Wisłą w Winnicy

Obchody 101. rocznicy Cudu nad Wisłą w Winnicy

Liczna rzesza osób polskiego pochodzenia oraz pracowników Konsulatu Generalnego RP w Winnicy wzięli udział w uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w miejscowym kościele kapucynów oraz złożeniu kwiatów pod tablicą Marszałka Piłsudskiego przy ulicy Sobornej.

Liturgię świętą sprawował o. Józef Chromy, który nawiązał do oddawania cześci Maryi jako matki Boga oraz o tajemnicy jej Wniebowzięcia. Pod koniec mszy wszystkich obecnych zaproszono pod tablicę Naczelnego Wodza. Licznie zebrani goście na czele z konsulem Bartoszem Szeligą złożyli wiązanki kwiatów, zaśpiewali Pierwszą Brygadę i posłuchali faktów historycznych o walkach z bolszewikami pod Zadwórzem, Wieprzem, Komarowem i Niemnem, które trwały jeszcze długo po 15 sierpnia 1920 roku – aż do końca września. Wówczas znaczny wysiłek w wyzwolenie Polski od bolszewików wówczas wnieśli także ukraińscy żołnierze i oficerowie, między innymi słynny generał Marko Bezruczko, zasłużony m.in. w obronie Zamościa.

Po zakończeniu uroczystości konsul Szeliga podziękował winnickim Polakom za tak liczne w niej uczestnictwo. Nieformalne rozmowy w cieniu tablicy Marszałka trwały jeszcze przez długi czas.

Redakcja, 15 sierpnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *