Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » O wojewodzie Henryku Józewskim i jego polityce mówiono w Przemyślu

O wojewodzie Henryku Józewskim i jego polityce mówiono w Przemyślu

5 lipca 2019 w Muzeum  Narodowe  Ziemi  Przemyskiej w Przemyślu odbył się wykład  naukowca z Warszawy prof. dr. hab. Włodzimierza Mędrzyckiego (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie) pod tytułem: „Wojewoda Henryk Józewski i jego wołyńska polityka”.

Podczas swojego wykładu prof. dr. hab. Włodzimierz Mędrzycki mówił o inicjatywach Henryka Józewskiego podczas jego pracy na stanowisku wojewody wołyńskiego w okrese międzywojennym w II Rzeczypospolitej. Jak zaznaczył naukowiec – Józewski zetknął się z aktywizacją radykalnych sił politycznych i próbował nawiązać współpracę i rozwijać współpracę między Polakami a przedstawicielami innych narodowości, zamieszkujących Wołyń.

„Można tu także wymienić nazwiska wielu innych osób, które dokładały starań w celu szerzenia idei zgodnego współżycia Ukraińców i Polaków w okresie II Rzeczypospolitej. Jeżeli mowa o Wołyniu, to ważne miejsce zajmuje tu wojewoda Henryk Józewski” – zauważył w swoim wystąpieniu prof. dr. hab. Włodzimierz Mędrzycki.

W spotkaniu wzięli udział historycy, działacze społeczni, m.in. dyrektor Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu dr. Stanislaw Stepien.

Sergij Porowczuk, 17 lipca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code