Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » O sowieckiej agresji na Polskę wie tylko 11 procent mieszkańców Rosji

O sowieckiej agresji na Polskę wie tylko 11 procent mieszkańców Rosji

Fragment mapy podziału Polski pomiędzy III Rzeszę a ZSRR z 28 września 1939 r. z wytyczoną granicą. Podpisy za zgodność: Stalin, Ribbentrop; data

Takie wyniki podaje opublikowany 13 września sondaż Centrum Lewady, niezależnego rosyjskiego ośrodka badania opinii publicznej. Respondenci odpowiadali na pytanie, czy słyszeli o „tajnym protokole do paktu o nieagresji podpisanym w sierpniu 1939 r. przez Niemcy faszystowskie i ZSRR, przewidującym rozbiór Polski i podział stref wpływów w Europie”.

Ponad połowa – 57 proc. – Rosjan słyszało o tajnym protokole do paktu Ribbentrop-Mołotow, zakładającym rozbiór Polski, ale 17 proc. uważa go za „fałszywkę”. O tym, że 17 września 1939 r. ZSRR dokonał agresji na Polskę, wie 11 proc. Rosjan. 40 proc. badanych powiedziało, iż słyszało o protokole i uważa, że „rzeczywiście on istniał”. Jedna trzecia (33 proc.) powiedziała, iż nie słyszała o tym dokumencie; łącznie 11 proc. wybrało odpowiedź: „nie wiem” i „nie mam zdania”.

Duża grupa – 45 proc. – Rosjan ocenia pozytywnie podpisanie przez Józefa Stalina z hitlerowskimi Niemcami paktu o nieagresji („zdecydowanie” popiera ten krok 13 proc., a „raczej” – 32 proc.). Niemal trzykrotnie mniej, bo 17 proc., potępia podpisanie dokumentu („zdecydowanie” – 5 proc.; „raczej potępia” – 12 procent).

W tegorocznym sondażu na pytanie „co wydarzyło się 17 września 1939 roku?” 45 proc. badanych odparło: „nie wiem”; 29 proc. uznało tę datę za początek II wojny światowej. 11 proc. wybrało odpowiedź: „doszło do podziału Polski pomiędzy Niemcami hitlerowskimi i ZSRR zgodnie z tajnym porozumieniem (paktem Ribbentrop-Mołotow)”.

Media rosyjskie komentując w środę sondaż odnotowują, że Rosjanie popierają pozytywną opinię prezydenta Władimira Putina o pakcie Ribbentrop-Mołotow, wyrażoną w maju 2015 roku. Wówczas, w obecności goszczącej w Moskwie kanclerz Niemiec Angeli Merkel, Putin usprawiedliwiał to porozumienie, twierdząc, iż sensem paktu było zapewnienie bezpieczeństwa ZSRR.

Słowo Polskie, 16.09.17 r.

1 Comment

  1. No tak, to jest oczywiste, że w szkołach nie uczy się o niechlubnej historii własnego kraju. My również unikamy takich tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code