Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » O projekcie „Międzybóż wielokulturowy”

O projekcie „Międzybóż wielokulturowy”

Kościół Świętej Trójcy w Miedżybożu, z którym związane są nazwiska Tadeusza Kościuszki, Juliana Ursyna Niemcewicza i innych wybitnych Polaków. Zdjęcie: Igor Zapadenko

W 2020 roku przy wsparciu programu ReHERIT i UE odbywa się realizacja projektu „Międzybóż wielokulturowy”.

Dziś tylko zamek z XVI wieku, który odwiedzają tysiące turystów, przypomina dawne burzliwe życie. Jednak za cel naszego przewodnika, wydanego w ramach projektu zdecydowaliśmy się pokazać, że nie tylko zamek, ale w istocie miasto posiada duże i różnorodne dziedzictwo kulturowe. Przewodnik pomoże zarówno turystom, jak i mieszkańcom Międżiboża odbyć ciekawą podróż do innych kultur etnicznych: polskiej, żydowskiej, ukraińskiej.

Przecież często istnieją na następnej ulicy, w kolejnym bloku, a jednak większości ludzi pozostają nieznane.

Redaktor naukowy projektu Igor Zapadenko podaje cytat z historii Międzyboża: „Polski geograf królewski Stanisław Sarnicki pisał w 1585 r.: „Pomiędzy połąceniem Boga i Bożka, podobnie jak Mezopotamia, leży Międzybóż, co o istocie tego miasta świadczy”.

Treść przewodnika zwraca uwagę na mało znane, ale ważne fakty. W szczególności sekcja „Międzybóż Polski” opowiada o symbolach religijnych w dekoracji renesansowego Pałacu Seniawskich, o płycie ceramicznej z XVI wieku z herbem Bony Sforzy, o historii miłosnej Tadeusza Kościuszki i Tekli Żurowskiej. Dla wielu czytelników zaskoczeniem będzie, że w Międzybożu mieszkali Julian Ursyn Niemcewicz, dowódca obrony Twierdzy Brzeskiej Konstantyn Plisowski i inni wybitni Polacy.

Oprócz przewodnika w ramach projektu „Międzybóż wielokulturowy” przygotowywana jest wystawa objazdowa. Prezentacja odbędzie się 27 września 2020 roku na zamku w Międzybożu.

Projekt „Międzybóż wielokulturowy” jest realizowany przez Chmielnicką Regionalną Organizację Społeczną „Stała Ekspedycja Archeologiczna „Międzybóż-2000” wraz z Państwowym Rezerwatem Historyczno-Architektonicznym „Międzybóż” przy wsparciu projektu ReHERIT (przemyślenie, aktualizacja i rozwój dziedzictwa kulturowego miast) i Unii Europejskiej.

Igor Zapadenko, 25 sierpnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code