Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » O Korczaku na Winnickim Uniwersytecie Pedagogicznym (uaktualnione)

O Korczaku na Winnickim Uniwersytecie Pedagogicznym (uaktualnione)

20 marca br. w Winnickim Uniwersytecie Pedagogicznym odbyła się prezentacja książki Joanny Olczak-Roniker „Janusz Korczak. Próba biografii” z udziałem tłumacza Andrija Pawłyszyna. Na wielkiej sali lekcyjnej  zebrali się studenci wydziałów filologii ukraińskiej, angielskiej, rosyjskiej, nauczyciele oraz przedstawiciele mediów.

Na prezentacji był także obecny konsul KG RP w Winnicy Damian Ciarciński, który powiedział, że prezentacja książki J. Olczak-Roniker „Janusz Korczak. Próba biografii” jest kolejną z imprez w ramach Dni Bruno Schulza w Winnicy. Konsul krótko opisał znaczenie osobistości Janusza Korczaka dla Polski, Ukrainy i całego świata.

Bardzo ciekawe spojrzenie na życie Janusza Korczaka przedstawił tłumacz książki J. Olczak-Roniker, Andrzej Pawłyszyn. Janusz Korczak jako polski lekarz pochodzenia żydowskiego, pedagog, pisarz, publicysta, działacz społeczny, otworzył się dla studenckiej młodzieży z obwodu winnickiego z innej strony – jako działacz na rzecz praw i równouprawnień dzieci. Temat tego wykładu jest bardzo aktualny, przecież na sali zebrali się przyszli pedagodzy, którzy już teraz pracują i będą nadal pracowali z dziećmi.

Ukraiński tłumacz, opowiadając o Januszu Korczaku, opierał się na materiał z książki J. Olczak-Roniker. Pawłyszyn wierzy, że Korczak był zwolennikiem emancypacji dziecka, jego samoutwierdzenia, jako małego obywatela i poszanowania praw tego obywatela. Nowoczesne pedagogiczne pomysły Korczaka były oparte na własnej praktyce, „Stary doktor” był dobrze zorientowany w nurtach pedagogicznych i psychologicznych swojej epoki, a pracując z dziećmi, Korczak często zapominał o własnych potrzebach.

Ciekawych rzeczy można było się dowiedzieć od Andrzeja Pawłyszyna o autorce biografii Janusza Korczaka, J. Olczak-Roniker, polskiej pisarce i scenarzystce, współzałożycielce kabaretu „Piwnica pod Baranami”. Książka „J. Korczak. Próba biografii” stała się wielkim  osiągnięciem dla literatury polskiej, za co autorka otrzymała prestiżową Nagrodę Klio.

Słuchacze byli zafascynowani wykładem Andrzeja Pawłyszyna, dlatego że wielu faktów nie byli im wcześniej znane. Słuchając krótki ekskurs po życiorysie Janusza Korczaka, lepiej można było zrozumieć nie tylko historię, ale sens jego życia w ogóle.

Organizatorzy imprezy, dzięki prezentacji książki o Korczaku na uczelni pedagogicznej, zostawili po sobie nie tylko pozytywne emocje słuchaczy, ale także wspaniały prezent dla studentów Winnickiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. M. Kociubińskiego – zestawy książek, ufundowanych przez KG RP w Winnicy i tłumacza  Andrzeja Pawłyszyna.

Tekst oraz zdjęcia – Ania Szłapak

Zdjęcia z prezentacji

{morfeo 291}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code