Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » O I Małym Festiwalu Kameralistyki w Winnicy(uaktualnione)

O I Małym Festiwalu Kameralistyki w Winnicy(uaktualnione)

28 maja w winnickim Obwodowym Muzeum Malarstwa odbył się I Mały Festiwal Polskiej Kameralistyki. Organizatorami wystąpili winnickie obwodowe stowarzyszenie „Świetlica Polska” oraz Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie.

W przepięknej sali, udekorowanej polską patriotyczną symboliką, w towarzystwie europejskich monarchów z XI-XVII wieków, miniatury podobizn których wisiały na ścianach, zabrzmiały wiersze i piosenki z różnych okresów – od Chopina do Jarosławy Pawluk. Część utworów była łatwo rozpoznawalna przez widownię, bo w późniejszej aranżacji one były śpiewane w byłym ZSRR jak na przykład „Chusteczka” czy „Ta ostatnia niedziela”. Dzieci i młodzież recytowali wiersze, śpiewali wesołą piosenkę „Miała baba koguta”, a poważniejsze utwory wykonała pani Swietłana Leontiewa.

W sali, która przyjmowała imprezę, nie było żadnego wolnego miejsca, jak i na innych podobnych polonijnych imprezach, co świadczy o żywym zainteresowaniu mieszkańców Podola kulturą i historią Polski, tym bardziej, że jeszcze 100 lat temu te same wiersze i muzyka brzmiały w domach polskiego ziemiaństwa na Podolu – w Lityniu, Sokołówce, Barze, Niemirowie…

 

Zdjęcia z festiwalu:

{morfeo 138}

oraz wideo…

{vimeo}43313499{/vimeo}

{vimeo}43313498{/vimeo}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code