Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » O dziele życia Józefa Piłsudskiego na konferencji naukowej w Winnicy

O dziele życia Józefa Piłsudskiego na konferencji naukowej w Winnicy

9 grudnia z okazji 150. rocznicy urodzin Naczelnika Państwa polskiego Józefa Piłsudskiego w stolicy Podola odbyła się konferencja historyczno-naukowa pt. „Dzieło jednego życia”, głównym celem której było odsłonięcie nieznanych mieszkańcom Podola wydarzeń historycznych, w centrum których znajdował się Piłsudski.

Spotkanie z udziałem naukowców, przedstawicieli władz obwodowych i Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, członków oraz prezesów organizacji polskich poprzedziło złożenie kwiatów pod tablicą Marszałka przy ulicy Sobornej oraz krótki występ barskiego chóru kameralnego „Cantica Anima”. Artyści ze Stowarzyszenia imienia Konfederatów Barskich wykonali „Pierwszą Brygadę”, „Rotę” i inne pieśni patriotyczne z okresu walki Polaków o odrodzenie swojej ojczyzny.

Słowo powitalne podczas konferencji wygłosili główny organizator przedsięwzięcia Helena Gawryluk – prezes Konfederacji Polaków Podola XXI w. oraz inni honorowi goście. O Piłsudskim, jako działaczu państwowym mówiła prof. Olha Kolastruk z Winnickiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Ciekawe fragmenty sowieckich i polskich filmów, przedstawiających w różny sposób Symona Petlurę i jego współpracę z Polską i Piłsudskim zaprezentował dr Wadym Wasyłenko z Narodowej Akademii Nauk.

Dobrze znany w kręgach rekonstruktorów wydarzeń historycznych dr Artem Papakin skupił się na formowaniu i walce z zaborcami na terenie Ukrainy Legionów Polskich w latach 1914-1918.

Kolejne tematy, związane z Józefem Piłsudskim i jego współpracą z Ukraińską Republiką Ludową naświetliły winnicki historyk Oleksander Fedoryszen oraz prezes Konfederacji Polaków Podola XXI w. Helena Gawryluk.

Spotkanie, poświęcone Józefowi Piłsudskiemu w Winnicy, zakończyło się pokazem mało znanych filmów dokumentalnych oraz dyskusją na temat relacji polsko-ukraińskich w świetle współpracy Piłsudski-Petlura.

Organizatorem konferencji „Dzieło jednego życia” była Konfederacja Polaków Podola XXI w. przy wsparciu KG RP w Winnicy oraz Winnickiej Państwowej Administracji Obwodowej.

Słowo Polskie, zdjęcia Sergiusz Olijnyk, 10.12.17 r.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code