Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Diecezjalne Dni Młodzieży w Żytomierzu – wywiad z ks. Jarosławem Giżyckim

Diecezjalne Dni Młodzieży w Żytomierzu – wywiad z ks. Jarosławem Giżyckim

Proponujemy Państwu wywiad z ks. Jarosławem Giżyckim, sercaninem, jednym z organizatorów Diecezjalnych Dni Młodzieży w Żytomierzu:

Red.: Proszę powiedzieć kilka słów o tegorocznych Dniach Młodzieży, zrzeszających chrześcijańską młodzież z całej Ukrainy.

ks. Jarosław Giżycki.: Są to najstarsze Dni Młodzieży na Ukraine. W tym roku już 21 w kolejności. Różnie bywało – najpierw przyjeżdżało 200-300 osób, później liczba dochodziła aż do 2 tysięcy. A teraz to prawdziwy rekord, jeśli chodzi o „śnieżne” Dni Młodzieży w 2013 roku. W takich warunkach to prawdziwy cud! Dni Młodzieży to oczywiście próba pracy duszpasterskiej, chodzi o to żeby zachęcić młodzież, żeby wyznawała wiarę. Ten rok jest Rokiem Wiary, zapoczątkowany i ogłoszony przez papieża Benedykta XVI, i właśnie w tym duchu były prowadzone nasze Dni Młodzieży. Hasłem tegorocznych DDM stały się słowa Świętego Pawła apostoła: „Jeżeli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że on z martwych wstał, to będziesz zbawiony”. I rzeczywiście wczoraj młodzież, pod czas pięknego nabożenstwa światła i wody, wyznawała osobiście, że Jezus jest panem w ich sercach, i w imieniu całej młodzieży, tej wierzącej młodzieży Ukrainy, chciała powiedzieć „Jezu, ty jesteś naszym Bogiem”. I to było bardzo uroczyste wyznanie. Oczywiście na te Dni Młodzieży przyjeżdżają zawsze, i oni są prawdziwymi ojcami tych dni – nasi biskupi – biskup emeryt Jan Purwiński, on rozpoczynał Dni Młodzieży i był też na inauguracji tych Dni Młodzieży – już dwudziestu pierwszych. Przyjeżdżał także biskup Stanisław i biskup Witalij Skomorowski. Ksiądz arcybiskup Piotr z Kijowa nie dojechał, bo Kijów był zablokowany śniegiem. Dziękujemy Panu Bogu za łaski tej pogody, przedziwnej pogody, no a wszystkim Żytomierzanom, którzy przyjmowali młodzież – wielkie Bóg zapłać.

Alina Zielińska, opracowanie Krystyna Bej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *