Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » O Bielcach w Mołdawii na przełomie XIX i XX wieków

O Bielcach w Mołdawii na przełomie XIX i XX wieków

Kościół katedralny w Bielcach. Zdjęcie z międzywojennego okresu wojennego. Foto Bielce online

Bielce, miasto powiatowe powiatu jaskiego, gub. besarabskiej, leży o mil 16 od Kiszyniowa, nad rzeką Reut, wpadającą do Dniestru.

Traktatem pokoju między Rosią i Turcją, zawartym r. 1811, wraz z Besarabią przyłączone to miasto do Rosji, otrzymało później stopień miasta powiatowego. Liczy 6530 mieszkańców.

Parafia katolicka Bielce dekanatu besarabskiego liczy dusz 860. Kościół Wniebowzięcia N. M. P., zbudowany 1824 r. kosztem parafian. Na cmentarzu kaplica rzymskokatolicka.

Bielce są jednym z najznaczniejszych nie tylko w Rosyi, ale w całej Europie targów na bydło rogate. Tu w ciągu roku odbywa się jedenaście jarmarków, na które zjeżdżają się kupcy, tak z południowo-zachodnich gubernij Rosji, jako też z Multan, Wołoszczyzny, Austrii i Polski, tudzież krajowcy, w liczbie 8 do 10,000. Na tych jarmarkach sprzedaje się bydła rogatego nie mniej jak 150,000 sztuk, a niekiedy i więcej. Bydło przypędzane tu bywa po większej części z gubernij: chersońskiej, taurydzkiej, podolskiej, wołyńskiej i kijowskiej. Wyprowadza się najwięcej do Polski, Austrii, nawet do Prus, częścią zaś do Multan i Wołoszczyzny. Jasski powiat, którego Bielce są stolicą, zajmuje przestrzeni 5,000 wiorst; liczy mieszkańców do 52,000 płci obojga.

W tym powiecie zaczyna się osobny systemat gór, należący właściwie do Besarabii i oddzielny od Karpackiego. Powiat skraplają rzeki: Prut, Reut, Ugór i inne. Grunt urodzajny, wydaje w obfitości pszenicę i kukurydzę.

Słowo Polskie za: Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i Krajów Słowiańskich 1880-1902, 18 lutego 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *