Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » O 225-leciu Bitwy pod Zieleńcami mówiono w Szepietówce

O 225-leciu Bitwy pod Zieleńcami mówiono w Szepietówce

Uczestnicy obrad „okrągłego stołu”, poświęconych Bitwy pod Zieleńcami w miejscu, gdzie rozegrała się walka polskich oddziałów z rosyjskimi w 1792

Obrady „okrągłego stołu”, które odbyły się 29 czerwca w Muzeum im. Ostrowskiego w Szepietówce, w całości zostały poświęcone 225-zwycięskiej bitwy polskich oddziałów nad armią rosyjską, stoczonej w 1792 roku na terenie dzisiejszego obwodu chmielnickiego w okolicach wsi Zieleńce.

Spotkanie pt. „Bitwa pod Zieleńcami – od sprawy lokalizacji miejsca do jej znaczenia w dzisiejszych stosunkach polsko-ukraińskich” zostało zorganizowane przez dyrekcję placówki muzealnej, pracowników Historyko-Kulturalnego Rezerwatu „Międzybóż” oraz Konsulat Generalny RP w Winnicy.

– Bitwa pod Zieleńcami, na terenie obwodu chmielnickiego, która de facto rozegrała się niedaleko Szepietówki, miała ogromne znaczenie dla Polski, która próbowała zrzucić jarzmo politycznego uzależnienia od Imperium Rosyjskiego – mówił dyrektor Rezerwatu w Międzybożu Oleh Pohorilec. .

W trakcie posiedzenia naukowcy i krajoznawcy omówili najświeższe rezultaty badań miejsca bitwy – m.in. liczne znaleziska archeologiczne w postaci kul i szrapneli, wystrzelonych z polskiej i rosyjskiej broni, guziki z numerami tych pułków, które starli się w walce pod Zieleńcami i Horodenką.

Sukces w poszukiwaniach konkretnego miejsca bitwy, które trwały przez kilka lat, ma dzisiaj materialne potwierdzenie. Uczestnicy obrad „okrągłego stołu” w Szepietówce byli zgodni, że warto w miejscu walki postawić pamiętny znak, który mógłby stać się stałym miejscem odwiedzin przez turystów z Ukrainy i zagranicy.

Konsul Generalny RP Tomasz Olejniczak otworzył wystawę „Virtuti Militari – historia i tradycja (1792-2017)”. Wystawa została poświęcona  historii najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego. Order został ustanowiony przez króla Stanisława Augusta po Bitwie pod Zieleńcami. Jego pierwszymi kawalerami byli m.in. Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko, którzy dowodzili polskimi oddziałami w walce przeciwko rosyjskim okupantom.

Końcowym punktem programu obrad był wyjazd na miejsce bitwy, gdzie naukowcy mogli zobaczyć z perspektywy 225 lat wstecz krajobraz, który był przed oczami polskich bohaterów, gotowych poświęcić swe życie w obronie Ojczyzny.

Franciszek Miciński, 05.04.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code