Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » O 100-leciu Niepodległości Polski na Festiwalu „Lesia Grand Fest” w Nowogrodzie-Wołyńskim

O 100-leciu Niepodległości Polski na Festiwalu „Lesia Grand Fest” w Nowogrodzie-Wołyńskim

W dniach 28-30 czerwca w Nowogradzie-Wołyńskim po raz pierwszy odbył się Festiwal Lesia Grand Fest. Nowograd-Wołyński to mała ojczyzna znanej ukraińskiej poetki Lesi Ukrainki.

Organizatorem Festiwalu wystąpiła organizacja społeczna „Fundacja Szyrokopojas”. Festiwal w ciągu trzech dni odbywał się w formacie „pod gołym niebem” na brzegu rzeki Słucz.

W ramach Festiwalu można zbyło zwiedzać różne strefy: wielką scenę, małą scenę (lektorium, noc akustyki), strefę fana, lunch strefę, strefa artystyczną, dziecięcą strefę, miasteczko namiotowe oraz food kort.

Przez trzy dni koncerty trwały do nocy, następnie na małej scenie brzmiała muzyka akustyczna.
Headlinerem Festiwalu byli: „Druga Rika” – jeden z znanych rock-grup Ukrainy, Yurcash – rock-legenda muzyki ukraińskiej, Lords of the Sound – współczesny orkiestr symfoniczny.

Wśród uczestników Festiwalu, szkółki sobotnio–niedzielnej im. Jadwigi Jakubowskiej na czele z Wiktorią Szewczenko, zostało prezentowane stoisko „Niepoległa” w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski. Szkółka wzięła bezpośrednio udział w organizacji lokacji „art. strefa” dla dzieci, gdzie każde dziecko miało możliwość znaleźć coś ciekawego dla siebie: bawić się, włączyć się do wspólnej twórczej pracy, dowiedzieć się o Polsce uczestnicząc w konkursie „Moja wiedza o Polsce” i otrzymać prezenty i pamiątki.

Obok stosika „Niepodległa” stał wojskowy namiot 30 Nowograd-Wołyńskiej Rówieńskiej brygady mechanizowanej pt. „Namiot pamięci”. Przypomniał gościom i uczestnikom Festiwalu o trwającej wojnie na wschodzie kraju i wysiłku żołnierzy, go broniących. W namiocie zostali przedstawione ikony malowane przez ikonografa z Polski Huberta Kampę.

W drugim dniu Festiwalu do stoiska „Niepodległa” zawitali goście z Żytomierza, m.in. prezes „Studenckiego Klubu Polskiego” Walentyna Jusupowa i jej małżonek Rustam Jusupow.

„Dziękujemy wszystkim, kto odwiedził nasze stoisko „Niepodległa”! Dziękujemy dzieciom oraz wolontariuszom za wspólne wspaniałe zabawy! Dziękujemy Konsulatowi Generalnemu RP w Winnicy, ikonografowi Hubertowi Kampie, „Polskiemu Klubowi Studenckiemu” w osobie Walentyny Jusupowej za wspaniałe nagrody dla naszych dzieci i młodzieży, dziękujemy organizatorom Lesia Grand Fest za zaproszenie! Z całego serca dziękujemy Fundacji Wolność i Demokracja w osobie Lilii Luboniewicz za wsparcie i pomoc finansową!” – podkreśliła Wiktoria Szewczenko.
Stoisko „Niepodległa” zostało dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Wolność i demokracja”.

Wiktoria Szewczenko, Walentyna Jusupowa, 06.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *