Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Nowym biskupem pomocniczym diecezji kijowsko-żytomierskiej został o. Aleksander Jazłowiecki pochodzący z Szarogrodu

Nowym biskupem pomocniczym diecezji kijowsko-żytomierskiej został o. Aleksander Jazłowiecki pochodzący z Szarogrodu

Papież Franciszek mianował o. Aleksandra Jazłowieckiego, byłego kanclerza kijowsko-żytomierskiej diecezji kościoła rzymsko-katolickiego w Ukrainie, biskupem pomocniczym, udzielając mu jako stolicę tytularną Тułany.

Biskup-nominat Aleksander Jazłowiecki urodził się 2 marca 1979 r. w Szarogrodzie na Podolu. Po ukończeniu nauki w Wyższym Seminarium Duchowym w Gródku, 26 czerwca 2004 roku otrzymał święcenia kapłańskie jako prezbiter diecezji kamieniecko-podolskiej. W ciągu dwóch lat o. Aleksander był duszpasterzem w Murafie i służył w seminarium w Gródku, a w 2006 roku rozpoczął studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie w 2013 roku obronił pracę doktorską z prawa kanonicznego. Po powrocie na Ukrainę, został wicerektorem i ekonomem seminarium w Gródku, a w 2014 roku – rektorem, w 2018 roku mianowany kanclerzem kurii diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Diecezja kijowsko-żytomierska łączy rzymsko-katolickie parafie obwodów kijowskiego, żytomierskiego, czerkaskiego i czernihowskiego. Katedra świętej Zofii znajduje się w Żytomierzu, status współkatedry ma kościół świętego Aleksandra w Kijowie. Od 2017 roku na jej czele stoi biskup Witalij Кrywicki.

Lidia Baranowska, 25 września 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code