Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Nowy ukraiński premier Denys Szmygal oprócz języka angielskiego włada także polskim

Nowy ukraiński premier Denys Szmygal oprócz języka angielskiego włada także polskim

Fot. firtka.if.ua

4 marca 2020 r. ukraiński parlament poparł kandydaturę Szmygala na stanowisko premiera ukraińskiego rządu.  

Ukraińskie media piszą o Szmygalu, że to „rdzenny lwowianin, który biegle włada językami angielskim i polskim”.

Po dymisji premiera Ołeksija Honczaruka i jego gabinetu za kandydaturą Szmygala opowiedziało się 291 deputowanych, przeciw było 59. Nowy premier oświadczył z parlamentarnej trybuny, że „są wyzwania, rozwiązaniem których trzeba zająć się natychmiast” i wskazał, że nie można dopuścić do kryzysu gospodarczego i budżetowego.

44-letni Denys Szmygal jest znanym menadżerem i działaczem społeczno-politycznym. Urodził się i studiował we Lwowie, jest doktorem nauk ekonomicznych.
Szmygal zdobywał oświatę również za granicą, w tym w Belgii, Finlandii i w Kanadzie. W Niemczech, na uniwersytecie technicznym w Nadrenii Północnej-Westfalii, studiował w ramach programu szkolenia menedżerów Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii Niemiec. W sierpniu 2019 roku prezydent Wołodymyr Zełenski mianował Szmygala szefem obwodowej administracji iwano-frankowskiej.

36-letni Oleksij Honczaruk był najmłodszym premierem w historii Ukrainy. Sprawował ten urząd od końca sierpnia 2019 roku.

Słowo Polskie, 11 marca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *