Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Nowy biskup w diecezji kamieniecko-podolskiej

Nowy biskup w diecezji kamieniecko-podolskiej

9 lutego w kamienieckiej katedrze św. Piotra i Pawła zostanie wyświęcony nowy biskup diecezji kamieniecko-podolskiej – Radosław Zmitrowicz. Z parafii kilku obwodów wyruszają wierni oraz duchowieństwo by uczestniczyć w tej podniosłej uroczystości. Warto przybliżyć czytelnikom naszego portalu oraz gazety „Słowo Polskie” sylwetkę przyszłego biskupa.

Radosław Zmitrowicz, dziś należący do Zgromadzenia Oblatów NMP, pochodzi z nadmorskiego miasta Gdańsk. Swoje powołanie zawdzięcza w wielkiej mierze ciotce, która skierowywała 17 letniego chłopaka w potrzebnym kierunku, prezentując mu katolickie  książki i czasami żartem, czasami na serio twierdziła, że Radek zostanie misjonarzem.

Przekonany, że Bogu trzeba poświęcić wszystko, Zmitrowicz wstąpił do seminarium duchownego, po ukończeniu którego trafił do Turkmenistanu. Warunki pracy w tym kraju dla księży rzymskokatolickich były bardzo trudne, bo znaleźć człowieka w granicach stu kilometrów, który chociaż by umiał przeżegnać się, było prawie niemożliwe. Przez jakiś czas w ogóle nie było dla kogo odprawiać mszy. Księża oblaci zaczynali wszystko od początku – przygotowując ludzi do Eucharystii i Komunii Świętej. Jak wspomina ksiądz Radosław, były kobiety, które nawet nie wiedząc, że na obrazku jest Najświętsza Maria Panna, odczuwali chęć modlitwy i tylko potem dowiadywali się, że to – matka Jezusa Chrystusa. Doświadczenie, które Radosław Zmitrowicz otrzymał w Azji Środkowej bardzo przydało się na Ukrainie wschodniej, gdzie on spędził kolejne 12 lat. W porównaniu z Podolem, gdzie teraz pracuje o. Radosław, tam też było bardzo mało katolików a obszar działalności ogromny.

Przyszły biskup aktywnie pełni swoją misję w ramach Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów NMP, powołaniem których jest ewangelizowanie ubogich – w szerokim sensie tego słowa. Na Ukrainie oblaci na początku zajmowali się odbudową kościołów, szczególnie na wschodzie i północy. Teraz ksiądz Radosław widzi nowe wyzwania dla oblatów, polegające na ewangelizacji przez nowoczesne środki mas media, współpracują w tym zakresie z księdzem Wyszkowskim, pochodzącym z Bara.

Dużo uwagi Radosław Zmitrowicz przydziela dziś odnowieniu Sanktuarium MB w Tywrowie, które też należy do archidiecezji kamieniecko-podolskiej. Świątynia w Tywrowie też opiekują się oblaci.

Wiadomość o tym, że papież Benedykt XVI naznaczył go nowym biskupem, ksiądz Radosław przyjął z radością i obawą. Jako program swoje przyszłej posługi biskupiej, widzi przede wszystkim pomoc biskupowi ordynariuszu Leonowi Dubrawskiemu oraz kontynuowanie swojej dzisiejszej działalności na rzecz ewangelizacji mieszkańców Podola i Ukrainy, w tym i Nowej Ewangelizacji, skierowanej do ludzi ochrzczonych, ale takich, którzy utracili wiarę w Boga.

Ostatnio ojciec Radosław dużo czyta ukraińskiej literatury, żeby lepiej poznać historię oraz kulturę ukraińskiego narodu.

Na święceniach biskupich w Kamieńcu Podolskiego ma być obecny oprócz biskupa ordynariusza Leona także lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki a także biskup pomocniczy Jan Niemiec. Prawdopodobnie ci ostatni będą współkonsekratorami, a zaszczyt wyświęcenia przypadnie Leonu Dubrawskiemu.
Oprócz biskupów, na uroczystości przybędzie blisko stu księży, sióstr i braci zakonnych, przedstawiciele polskich placówek dyplomatycznych a także ponad 1500 wiernych.

Redakcja / CREDO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code