Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Dzięki współpracy z korporacją Space X Ilona Maska – nowoczesny ukraiński satelita został umieszczony na orbicie.

Dzięki współpracy z korporacją Space X Ilona Maska – nowoczesny ukraiński satelita został umieszczony na orbicie.

Fot. president.gov.ua

Pierwszą sesję komunikacyjną z ukraińskim satelitą „Sicz-2-0”, który 13 stycznia został wysłany na orbitę kosmiczną z powodzeniem przeprowadziło Narodowe Centrum Sterowania i Testów Statków Kosmicznych w pobliżu Dunajowiec w obwodzie chmielnickim .

Dane uzyskane dzięki nowemu satelicie ułatwią pracę ukraińskim rolnikom i kartografom. Będą też wsparciem  w dziedzinie leśnictwa i gospodarki wodnej, bezpieczeństwa i obrony. Pomogą w monitorowaniu sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych.

Ponadto satelita ukraiński zostanie zintegrowany z programem Unii Europejskiej Copernicus w celu obserwacji Ziemi .

W czwartek 13 stycznia amerykańska Space X należąca do korporacji Ilona Maska z powodzeniem wystrzeliła rakietę Falcon 9, która wprowadziła  ukraińskiego satelitę na orbitę.

Wcześniej o zdjęcia o wysokiej rozdzielczości powierzchni Ziemi Ukraina musiała prosić kraje partnerskie i płacić za nie duże pieniądze. Satelita „Sicz-2-0”, który spędzi na orbicie blisko 5 lat pomoże między innymi zwalczać zagrożenie ze strony Rosji.

Lidia Baranowska, mw, 19 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code