Jesteś tutaj: Home » Inne » Nowe życie linii 102 z Przemyśla na Ukrainę

Nowe życie linii 102 z Przemyśla na Ukrainę

Fot. Strona Piotra Pilcha w sieci fb

Remont linii kolejowej 102 prowadzącej z Polski do Ukrainy idzie ku końcowi. Takie wnioski można wyciągnąć z wpisu wicemarszałka województwa podkarpackiego Piotra Pilcha.

„Marzenia się spełniają moje, stowarzyszeń linia102.pl linia102.ua Wacław Majka Andrzej Fortuna Maria Tokarska Żywczak Karol Gajdzik Jerzy Zuba i wielu innych osób, które życzliwie patrzyły na ten projekt. Linia 102 po polskiej stronie jest gotowa! Czekamy na zakończenie prac po stronie ukraińskiej i na trasę do Chyrowa, Krościenka, Zagórza, a może i dalej do Budapesztu. Brawa dla wielu osób i instytucji z Marszałkiem Markiem Kuchcińskim na czele” – napisał Pilch na swojej stronie w sieci Facebook.

Warto dodać, że remont linii kolejowej 102 z Przemyśla na Ukrainę, prowadzony jest po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy. Reaktywowanym szlakiem kolejowym interesuje się coraz więcej osób.
Linia 102 prowadzi z Przemyśla na południe do Malhowic, przez granicę do ukraińskich Niżankowic, Dobromila, Chyrowa. Następnie już jako linia 107 przez Starzawę ponownie wraca do Polski przez przejście graniczne w Krościenku i w finale dociera do Zagórza.

Tor wymieniono na prawie całym odcinku po polskiej stronie. Podobne prowadzone są w Ukrainie.

Linia 102 z Przemyśla do Ukrainy może mieć duże znaczenie. Szlakiem tym zainteresowali się nawet przedstawiciele organizacji amerykańskiej USAiD.

To nietypowa linia kolejowa w Polsce. W czasach ZSRS linia była wykorzystywana przez turystów jadących pociągiem z głębi kraju, przez Przemyśl w Bieszczady. Pozostawała linią polską z polskimi przewodnikami nawet w trakcie pokonywania odcinku po terenie Ukrainy. Z biegiem czasu popadała w ruinę i nadawała się do całkowitej wymiany. Szczególne zainteresowanie linią 102 pojawiło się po początku lutowej agresji rosyjskiej na Ukrainę.

Niedaleko od kolejowej 102 budowane jest polsko-ukraińskie, drogowe przejście graniczne.

Słowo Polskie, fot. strona Piotra Pilcha na fb, 17 października 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code