Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Nowe życie gdańskich melodii dzięki Hannie Tiekuchevoj z Ukrainy

Nowe życie gdańskich melodii dzięki Hannie Tiekuchevoj z Ukrainy

10 stycznia br. w Katedrze Grekokatolickiej św. Bartłomieja w Gdańsku odbyła się premiera projektu „Nowe życie Gdańskich melodii: gdzie Średniowiecze spotyka się z nowoczesnością”.

Inicjatorem projektu wystąpiła Ukrainka, obecnie mieszkająca w Gdańsku, Hanna Tiekucheva. Projekt został realizowany ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.Podczas premiery zaprezentowano wyniki trzymiesięcznej pracy Hanny nad projektem.

„Pewnego dnia podczas spaceru ulicami Gdańska usłyszałam piękną melodię, która rozchodziła się z Ratusza Głównego Miasta. Od razu wpadłam na pomysł, by wnieść do tego utworu coś nowego, nowoczesnego, przy zachowaniu oryginalnej kompozycji. Mój projekt polega na napisaniu nowoczesnych aranżacji do melodii, które rozbrzmiewają z wież kościołów i ratuszy (granych na carillonach i organach). Chciałabym tchnąć nowe życie w historyczne i religijne motywy, które donoszą się z kościołów i ratuszy Gdańska” – mówi stypendystka.

Wysłuchać nowoczesnych aranżacji, w ramach projektu, do takich melodii jak:

1. Chrystus Pan Karmi Nas, 2. Як моя душа впізнала тебе, 3. Jezu Ufam Tobie, 4. Maryjo, Królowo Polski, 5. O Dwie Rzezy Proszę Cię, Panie, 6. Rota – można na stronie https://www.youtube.com/watch?v=SqizEuzNlsk.

Walentyna Jusupowa, 24 stycznia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *