Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Nowe sanktuarium rzymskokatolickie na ziemi lwowskiej

Nowe sanktuarium rzymskokatolickie na ziemi lwowskiej

Fot. drymba.net

4 lipca 2020 roku we wsi Tartaków rejonu sokalskiego w obwodzie lwowskim arcybiskup Mieczysław Mokrzycki ogłosił kościół św. Michała Archanioła sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych i zaprowadził Archidiecezjalny Dzień Modlitwy za chorych i pracowników służby zdrowia w każdą pierwszą sobotę lipca.

Uroczystą Mszę Świętą koncelebrowali biskup pomocniczy Edward Kawa, proboszcz o. Kazimierz Szałaj, duchowni ze Lwowa i dekanatu żółkiewskiego.

„Wiele lat temu widziano tu wolę Bożą, która ukazała się poprzez obecność Matki Bożej w cudownym obrazie i w jej szczególnym miłosiernym spojrzeniu na chorych, dla których Maria stała się uzdrowieniem, – powiedział w kazaniu arcybiskup Mokrzycki. – Teraz, gdy minęły już dziesiątki lat, zwracając uwagę na specyfikę tego miejsca i wielowiekową tradycję, wracamy z wielką nadzieją i oczekiwaniami, że słowa Jezusa zostaną przywrócone i ożywione: >>Byłem chory, a odwiedziliście Mnie<<. (…) W tym roku szczególną modlitwą ogarniamy  tych, których dotknęła epidemia koronawirusa – zakażonych, wśród których są lekarze. Personel medyczny, a także kapłani i zakonnicy. W wielu szpitalach pracują i podejmują walkę o życie. Otoczymy modlitwą tych, którzy cierpią z powodu utraty najbliższych”.

Na zakończenie swojej homilii arcybiskup Mieczysław Mokrzycki wezwał: „Niech nasze dzisiejsze spotkanie przy Matce Bożej, która powraca tu w tajemnicy uzdrawiania chorych, umacnia wszystkich uczestników Apostolstwa chorych, niech zachęci tych, którzy wstają na drogę czynnej miłości do bliźniego w potrzebie. Niech w tym miejscu znów płyną strumienie łaski na chorych i tych, którzy im służą. Niech w tym miejscu, za wstawiennictwem Maryi, stanie się zwycięstwo miłości nad obojętnością, niech pojawi się inspiracja do czynnej miłości do bliźnich, aby ci, którzy wątpią lub jeszcze nie wierzą, mówili o nas: patrzcie, jak oni  wzajemnie się miłują. Amen”.

Zgromadzeni wysłuchali również świadczeń młodej kobiety o uzdrowieniu za pomocą Matki Bożej Tartakowskiej.

Odczytano też akt oddania Matce Bożej Uzdrowienia Chorych wszystkich chorych i cierpiących.

8 stycznia 2004 roku w swojej prywatnej kaplicy w Watykanie Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił kopię cudownego obrazu i korony, którą zamówił ówczesny drugi osobisty sekretarz papieża o. prałat Mieczysław Mokrzycki.
Wkrótce odbyła się intronizacja obrazu w kościele tartakowskim z udziałem delegacji z Łukawca, jednak z powodu prac remontowych i konserwatorskich w świątyni przechowywano go w Czerwonogrodzie i przywożono tylko na uroczystości.

Podczas posługi w Sokalu remontami kościoła w Tartakowie zajmował się ks. Andrzej Migułka. Następnie opiekę na odbudową świątyni objął o. Kazimierz Szałaj. Dzisiaj trwa renowacja sanktuarium.

Lidia Baranowska za: Archidiecezja Lwowska, 12 lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *