Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Nowe drukowane „Słowo” trafiło do swoich czytelników

Nowe drukowane „Słowo” trafiło do swoich czytelników

Naukowa konferencja konradowska w Berdyczowie, listy Kościuszki do Podolanki Tekli Żurowskiej, nadzieja na odnowienie pałacu Sobieskich w Pomorzanach, ciekawe znalezisko w Gródku Podolskim – to tylko część tematów, które wyświetlono w 60. numerze gazety „Słowo Polskie”, która po raz kolejny trafiła do swoich czytelników na Podolu, Wołyniu, Galicji i Bukowinie.

Na 1 stronie możemy przeczytać o tegorocznym odpuście w Latyczowie oraz o poświęceniu krypty polskich żołnierzy Józefa Hallera, prochy których spoczywają w podziemiach kościoła Jezuitów w Czerniowcach.

Tegoroczne XI Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą, w których wzięli udział także uczestniczki z Winnicy i Żytomierza, są opisane na stronie 2. Wspomnienia o Walentynie Grabowskim z Żytomierza oraz relacja z tegorocznego IV Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka Chopina pod otwartym niebem”, który odbył się w Radomyślu znajdują się na stronie 4.

Tradycyjną rubrykę „Nieznana Ukraina”, którą prowadzi znany podróżnik z Kijowa Dmytro Antoniuk, dopełni ciekawy artykuł o Laszkach w obwodzie lwowskim, skąd pochodzi Polka Maryna Mniszchówna, żona rosyjskiego cara Dymitra Samozwańca I.

W drukowanej wersji „Słowa Polskiego” nie zabrakło także informacji o działalności Kościoła katolickiego na Ukrainie, kolejnego wiersza Tomasza Smolenia z Lublina i innych wiadomości o życiu Polaków, mieszkających na Kresach I i II RP.

Redakcja, 01.08.17 r. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code