Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Nowa Rada – stare wyzwania

Nowa Rada – stare wyzwania

Źródło - unian.ua

27 listopada zostali zaprzysiężeni deputowani do nowego składu Rady Najwyższej. Po odczytaniu tekstu przysięgi, zainicjowanego przez byłego członka Partii Regionów Zwiahilskiego, parlamentarzyści zaśpiewali hymn „Boże, chroń Ukrainę”. Na dużym ekranie wyeksponowano skan listu więzionej w Rosji ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko, która zaocznie została deputowaną do Rady. Nie mogła być obecną na sali, ze względu na porwanie przez prorosyjskich terrorystów i bezprawnie dostarczyli do rosyjskiego więzienia.

Warto przypomnieć, że nowy ukraiński parlament ma blisko 50% nowych twarzy. Oprócz dziennikarzy i żołnierzy, walczących w ATO, parlamentarzystami zostali także syn jednego z dowódców UPA Jurij Szuchewicz, lider „Prawego Sektora” Dmytro Jarosz, część byłych członków Partii Regionów a także Mychajło Gawryluk – kozak z czwartej sotni Samoobrony Majdanu, rozebrany 22 stycznia na 10-stopniowym mrozie przez Berkut i pobity gumowymi kijami. Ostatni jest uważany za jeden z symboli ukraińskiej Rewolucji Godności.

Na spikera (marszałka) Rady Najwyższej wybrano Wołodymyra Hrojsmana, a na stanowisko premiera znów trafił Arsenij Jaceniuk.

Słowo Polskie, 27.11.14 r.

GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *