Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Niski stan wód Dniestru odkrywa pamiątki z czasów I RP

Niski stan wód Dniestru odkrywa pamiątki z czasów I RP

Mapa: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Ponad 40 naddniestrzańskich miejscowości zniknęło pod wodą w latach 1981-1987 wskutek budowy elektrowni wodnych na pograniczu obwodów chmielnickiego, winnickiego i czerniowieckiego.

W sierpniu 2022 roku poziom wód obniżył się na tyle, że spod wody zaczęły wychodzić zatopione fragmenty domów, piwnic, a nawet cmentarzy.

Prawdopodobnie jeden z takich cmentarzy polskich został odnaleziony w okolicach Starej Uszycy, naddniestrzańskiej miejscowości w obwodzie chmielnickiej, okolice której też doznały zatopień.

Na tablicy, która pojawiła się spod wody widać napis głoszący, że „tu spoczywa Szymon Sabaszyński, rotmistrz Legii Honorowej, przeżywszy lat 82, umarły w kwietniu 1853 roku”.
Informację o ciekawym znalezisku przekazał Redakcji pracownik naukowy Rezerwatu „Międzybóż” Igor Zapadenko. Opowiedział, że mogą być to ślady większej polskiej nekropolii na co wskazują pozostałości obiektu przypominającego grobowiec rodowy.

Przygotowania do zatopienia naddniestrzańskich miejscowości trwały od lat 60-ch ubiegłego wieku. Mieszkańcom takich wsi, jak Bakota, Mołodowe, Studzienica, Łojewce władze sowieckie zaproponowały częściową refundację za ich własne mienie przy dotrzymaniu pełnych warunków – zniszczenia własnego domu i sadu.

Wskutek ingerencji w ekosystemy ucierpiał sektor rolniczy, pogorszono możliwości swobodnego przepływu ryb. Natomiast otrzymano możliwość generacji ponad 1100 mWat/godzinę taniej energii elektrycznej.

Słowo Polskie za: Igor Zapadenko, 3 września 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *