Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Niska cena na jabłka w sezonie 2022

Niska cena na jabłka w sezonie 2022

Fot. Redakcja

Nowy sezon zbioru jabłek na Ukrainie rozpoczął się tuż na dniach. Ceny po krótkiej stabilizacji na poziomie 2 złotych szybko spada do 1 złotego i nawet mniej.

Jesienią ubiegłego roku podaż jabłek była bardzo wysoka, szczególnie w regionie winnickim, chmielnickim i czerniowieckim.

Jabłka sprzedawano hurtem po 0,5 hrywien (0,07 zł) a farmerzy rezygnowali z prac przy zbieraniu jabłek w swoich ogrodach. Niektórzy w akcie desperacji nawet niszczyli własne sady i decydowali się na zmianę upraw na kultury zbożowe.

W sezonie 2022 po rosyjskiej pełnoskalowej inwazji pojawił się dodatkowy problem – brak popytu na jabłko. Dotyczy to jak jabłka „sortowanego” tak i technicznego.

Większość firm hurtowych wciąż sprzedaje jabłka z poprzedniego urodzaju, w tym – produkcję z Polski.

Wojna i trwająca inwazja rosyjska znacząco wpłynęła na rynek sadownictwa na Ukrainie. Niski popyt na ukraińskie jabłko, potężna podaż w skali krajowej, brak rąk do pracy, wysokie ceny na surowce energetyczne i niskie możliwości przerobowe produkcji stawiają ukraińskich sadowników w bardzo trudnej sytuacji. Duża część jabłek znów zostanie na i pod drzewami.

Słowo Polskie, 7 sierpnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code