Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Niezłomni obrońcy wiary na Podolu

Niezłomni obrońcy wiary na Podolu

Konsulat Generalny RP w Winnicy oraz parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Murafie uczciły pamięć dwóch polskich kapłanów, służących na Podolu i Polesiu w czasach sowieckiego ateizmu.

Dzięki staraniom Konsulatu Generalnego RP w Winnicy i parafii w Murafie, 20 listopada odsłonięto tablice pamiątkowe poświęcone polskim kapłanom, którzy jako nieliczni zostali na Ukrainie w tak ciężkich czasach prześladowań. Na koncelebrowaną przez bp. Leona Dubrawskiego i bp. Bronisława Biernackiego oraz przez ok. 20 księży Mszę Świętą przybyły setki wiernych. Na uroczystościach byli obecni również przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Winnicy z konsulem generalnym Krzysztofem Świderkiem na czele, a także sekretarz Nuncjatury Apostolskiej w Kijowie ks. Piotr Tarnawski. Uroczystości rozpoczęły się od nawiedzenia murafskiego cmentarza i złożenia kwiatów.

Ks. infułat Antoni Chomicki urodził się 9 kwietnia 1909 r. w Samułkach Dużych (Polska). Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Łucku. Od pierwszych lat kapłaństwa pełnił swoją posługę w parafiach Wołynia i Podola. Na czas jego służby kapłańskiej przypadły ciężkie lata stalinowskich represji, drugiej wojny światowej, powojennych prześladowań. Tak w 1946 r. ówczesny opiekun Tomaszgrodzkiej parafii został skazany na 10 lat łagrów Workuty, ale już w następnym roku został uwolniony i wrócił na Podole. Od 1958 roku i do końca życia był proboszczem w jednej z największych parafii – w Murafie, gdzie zmarł w 1993 roku i został pochowany na tamtejszym cmentarzu.

Drugim kapłanem, dzięki którego staraniom wiara katolicka przetrwała czasy sowieckiego ateizmu, był o. Martynian Wojciech Darzycki (OFM) ur. 14 lutego 1918 r. w Jagielle (Polska). Święceń kapłańskich dostąpił w 1941 r. we Lwowie. A już w 1946 r. został aresztowany i zesłany na Kołymę. Po 6 latach ciężkiej pracy w kopalni franciszkanin powrócił na Ukrainę, gdzie pełnił posługę Polakom w Murafie i Miastkówce (obecnie Horodkiwka). Tam też zmarł w 2009 roku i został pochowany.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Winnicy, zdjęcia: Damian Ciarciński

GK

{morfeo 694}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *