Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Niezapomniane Czerniowce

Niezapomniane Czerniowce

Sobotnio-niedzielna szkółka języka polskiego od lat działająca przy Winnickim Kulturalno – Oświatowym Związku Polaków ma wieloletnią tradycję – na początku roku szkolnego jej uczniowie odwiedzają polskie szkoły lub organizacje w innych miastach w celem zapoznania się z ich działalnością oraz wymieniania się doświadczeniem w organizacji zajęć z języka polskiego. Członkowie WKOZP już niejednorazowo byli przyjmowani przez Żytomierski Związek Polaków i rodaków z Baru a w 2013 roku winniczanie odwiedzili kamieniecko-podolskie Stowarzyszenie Polaków  oraz miejscową szkołę nr 4 z pogłębionym nauczaniem języka polskiego.

Oprócz zwiedzania tych miast i poznawania ich historycznych stron, związanych z Polską, zawsze są organizowane spotkania z członkami organizacji, podczas ich trwania swój dorobek artystyczny przedstawia dziecięcy Teatr „Dialog”, działający przy WKOZP. Takie spotkania na długo zostają w sercach tych którzy czują się Polakami.

W tym roku na wspólnym zebraniu Związku została podjęta decyzja o odwiedzinach pięknych Czerniowców, które nie tak dawno zostały dołączone do obszaru działania Winnickiego Okręgu Konsularnego, jak i cała Bukowina. W jeden z październikowych weekendów słuchacze sobotnio-niedzielnej szkółki wyruszyli do Czerniowiec na zaproszenie Czerniowieckiego Stowarzyszenia „Dom Polski im. Adama Mickiewicza”. Prezes Stowarzyszenia Władysław Strutyński powitał zwiedzających w pobliżu Uniwersytetu Czernowieckiego, byłej rezydencji metropolitów Bukowiny i Dalmacji, która jest najbardziej imponująca budowlą perełki Bukowiny powstałą w 1882 roku dzięki czeskiemu architektowi J. Gławce. W jej formie możemy postrzegać formy romańskiej i bizantyjskiej architektury a także motywy ukraińskiej sztuki ludowej. Dzisiaj ta rezydencja znajduje się pod ochroną UNESCO. Po zwiedzeniu uniwersytetu, winniczanie spacerowali centralnymi ulicami miasta, zachwycając się budynkami austriackiej secesji i powietrzem, które było nasycone aromatem kawy i smażonych kasztanów. Tego dnia mieszkańcy Czerniowiec obchodzili Dzień swego miasta. Wśród tych niepowtarzalnych zabytkowych kamienic, szczególnie wyróżniał się Święto-Mikołajowski sobór, który przedstawia rumuńską tradycję prawosławną, zbudowany w stylu „neorominesk” z oryginalnymi kręconymi kopułami. Niestety kościół katolicki w Czerniowcach wyglądał na bardzo zniszczony…

Najwięcej miłych wspomnień po Czerniowcach  pozostawiły odwiedziny Domu Polskiego, który znajduje się tuż przy głównej ulicy starego miasta. Tu mili gospodarze gościnnie powitali grupę z Podola. Prezes Strutyński opowiedział o historii budynku w którym znajduje się organizacja, zapoznał się z działalnością miejscowego środowiska polskiego, każdy gość dostał świeży numer miejscowej „Gazety Polskiej”. Na zakończenie – tradycyjne wspólne zdjęcie i zaproszenie Polaków z Czerniowiec do Winnicy w najbliższym czasie na XV Festiwal Kultury Polskiej, który odbędzie się tradycyjnie w listopadzie z okazji Dnia Niepodległości Polski.

Szczęśliwi i pełni niesamowitych wrażeń uczestnicy wycieczki wracali do domu. W ich pamięci na długo pozostaną niezapomniane zabytkowe wielokulturowe Czerniowce, które kochali i w nich tworzyli J. Fedkowicz, O. Kobylańska, I. Franko, W. Iwasiuk, rumuński poeta M. Eminesku i wielu innych wybitnych ludzi.

Natalia Konorska

GK

Zdjęcia z wyjazdu

{morfeo 662}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code