Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Nietypowe świętowanie 100. rocznicy odzyskania Niepodległości w Lublinie

Nietypowe świętowanie 100. rocznicy odzyskania Niepodległości w Lublinie

Stowarzyszenie HomoFaber działające w Lublinie zaproponowało dość niezwykłe świętowanie Święta Niepodległości, zapraszając na spotkanie tak zwanych „nowych mieszkańców Lublina”, dla których Polska stała domem, gości z innych państw.

Podczas spotkania został prezentowany  film o życiu imigrantów i imigrantek w Lublinie – konkretnych osób, które z różnych powodów wybrały Lublin jako miejsce swojego życia.

Po projekcji wszyscy mieli okazje porozmawiać z bohaterami filmu. Zabrzmiały pytania i odpowiedzi o pobycie w Lublinie, o relacjach międzynarodowych na terenie Polski.

Drugą część spotkania poświęcono prezentacji książki „Polacy Ukraińcy. Mity, plotki i fake news’y”.  Ta książka składa się z 15 tekstów obalających najpopularniejsze i najbardziej krzywdzące mity, stereotypy i plotki pojawiające się w polsko-ukraińskim dialogu. Autorami i autorkami tekstów są wybitni znawcy danych tematów; wśród nich: Iza Chruślińska — publicystka i działaczka na rzecz dialogu, Piotr Tyma — prezes Związku Ukraińców w Polsce, Adam Balcer — wykładowca Studium Europy Wschodniej UW, Irena Dawid-Olczyk — współzałożycielka Fundacji przeciwko handlowi ludźmi i niewolnictwu La Strada, Witold Horowski — Konsul Honorowy Ukrainy w Poznaniu czy dr Mariusz Zajączkowski — historyk, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN oraz w IPN w Lublinie.

Pod koniec spotkania każdy chętny mógł otrzymać egzemplarz książki dla siebie.

Daria Yakymenko, Lublin, 13 listopada 2018 r.

lp

oznor

dav

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code