Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Niesłusznie zapomniany – Stanisław Bułak-Bałachowicz

Niesłusznie zapomniany – Stanisław Bułak-Bałachowicz

Generał Stanisław Bułak-Bałachowicz jest jednym z tych bohaterów, który budzi z jednej strony zachwyt, a z drugiej wywołuje otwartą wrogość z powodu negatywnej oceny jego cech osobowościowych, opartych na mitach z czasów PRL.

Książka „Generał Stanisław Bułak-Bałachowicz. Zapomniany bohater” jest rysem historycznym tej zasłużonej dla Białorusi i Polski osoby. To książka dla wielbicieli polskiej historii i polskich bohaterów, których lata PRL-u chciały przemilczeć.

Jest to opowieść o wybitnym kawalerzyście, bohaterskim gen. Stanisławie Bułak-Bałachowiczu (1883-1940), określanym jako generał rosyjski lub białoruski. Był to typowy zagończyk, partyzant, lubiany przez ludność na kresach północno-wschodniej Polski, przez Białorusinów uważany za bohatera narodowego.

Bałachowicz czuł się Polakiem, przyjął obywatelstwo polskie i był szanowany przez Józefa Piłsudskiego. Miał prawo noszenia polskiego munduru generała brygady, choć nie figuruje w ewidencji Wojska Polskiego, awans ten otrzymał z rąk rosyjskiego „białego” generała w Estonii, podczas walk z Armią Czerwoną, w trakcie których wykazywał się niebywałą odwagą. Bałachowicz walczył od 1920 r. w armii polskiej przeciw Rosji Sowieckiej. Był zaciętym wrogiem bolszewików, został przez nich skazany na śmierć i tropiony do końca życia.

Sergij Porowczuk za: polskie media, mw , 7 lutego 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code