Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Niepodległa w Sławucie

Niepodległa w Sławucie

W niedzielę, 11 listopada 2018 roku sławutczanie uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele św. Doroty w Sławucie. Dzień wcześniej dzieci ze Szkoły Sobotnio-Niedzielnej wspólnie z nauczycielką, Oksaną Kocerbluk zapaliły znicze  przed tablicą , upamiętniającą Romana Sanguszkę oraz na grobie wielkiego patrioty, księdza Gromadskiego.

W tym czasie prezes Towarzystwa, Julia Opanasiuk ,  nauczycielka Barbara Burska oraz przedstawiciele naszego Towarzystwa uczestniczyli w uroczystym koncercie,  zorganizowanym przez konsulat RP w Winnicy.

Najważniejsze uroczystości Święta Niepodległości odbyły się w Szkole Muzycznej w Sławucie. Akademię prowadziła  Barbara Burska. Uczniowie zaprezentowali bardzo bogaty program artystyczny, przygotowany przez Barbarę Burską, Julię Opanasiuk, Larysę Cybulę i Oksanę Kocerbluk.

Barbara Burska prowadząc akademię często odwoływała się do historii Podola i walk o wolność ojczyzny, toczących się na naszych terenach. Wokalny zespół „Glos miłości” zaprezentował wspaniały koncert. Zabrzmiały polskie piosenki „Rota”, „Szara piechota”, „My pierwsza brygada”, „Jak długo w sercach naszych” , „O mój rozmarynie”, „Biały krzyż”, „Niepodległa”, „Kronika”. Recytacje i legionowe pieśni zostały uatrakcyjnione prezentacjami  multimedialnymi: „Świętujemy Niepodległość w rodzinach”,” Józef Piłsudski”, występem pary tanecznej oraz występem tanecznym malutkich dzieci,machających chorągiewkami.

Wszyscy występujący w naszej akademii otrzymali po porcji tortu, na którym widniał napis : POLSKA – 100 LAT. Uczestnikom uroczystości dzieci wręczyły serduszka z tym samym napisem. Te specjalnie upieczone  niespodzianki wywołały wiele radości.

Licznie przybyli goście serdecznie dziękowali za program, który dostarczył im wiele wrażeń i refleksji,    Przedsięwzięcie zostało objęte wsparciem Fundacji”Wolność i Demokracja”
ze środków otrzymanych z Kancelarii Senatu RP w ramach opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami.

Barabara Burska, nauczycielka skierowana do Sławuty przez ORPEG, 15 listopada 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *