Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Niepodległa: Netiszyn, Sławuta i Ostróg świętują razem!

Niepodległa: Netiszyn, Sławuta i Ostróg świętują razem!

Jubileusz setnej rocznicy odzyskania  przez Polskę niepodległości jest dla nas wielkim świętem radości, ale również czasem pogłębionej refleksji nad tym, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy.

Pamięć o tamtym listopadzie przypomina Polakom, jak trudną drogę przebyli. Przypomina o chwalebnej i trudnej historii. O wyzwaniach i dziejowych zakrętach.
Jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – to święto dla nas wszystkich. Dlatego świętujemy je razem. Z okazji tego wyjątkowego wydarzenia jest bardzo ważnym poczucie dumy ze swojej walecznej Wielkiej Ojczyzny. Bardzo ważnym jest i to, co dzisiaj robimy na pomoście historii, promując i poszerzając pamięć narodową.

Dnia 18 listopada 2018 roku członkowie ZPU Oddziału w Netiszynie na czele z Prezesem – Panią Wandą Szatkowską, Polskie Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie  im. Romana Damiana Sanguszko – Prezes Pan Paweł Bondar, dzieci Sobotniej szkoły języka polskiego z miasta Ostróg  pod kierownictwem Prezesa Stowarzyszenia Polaków Ziemi Ostrogskiej i jednocześnie nauczyciela Sobotniej szkoły języka polskiego w Ostrogu, Pana Włodzimierza Filarowskiego, oraz  wiele czcigodnych gości mieli zaszczyt i wielki honor uczcić setną rocznicę odzyskanie niepodległości prze Polskę, uczestnicząc w świątecznym koncercie, zorganizowanym przez Oddział ZPU miasta Netiszyn w Ogólnokształcącej szkole numer 2 w Nietiszynie.

Radosna atmosfera bycia razem, niezliczone mnóstwo bardzo różniących się między sobą występów koncertowych jak dziecięcych tak i dorosłych, oglądanie krótkometrażowych filmów historycznych, głęboka poezja, różnorodzajowa pieśń, brzmienie absolutnie fascynujących instrumentów muzycznych stały się prawdziwą promocją wyjątkowego spotkania w czasie odznaczenia jeszcze jednej daty i etapu rozwoju Rzeczypospolitej. I tak ważnych dla nas wszystkich międzyludzkich relacji w formacie Ukraina a Polska. Wszystkie bez wyjątku dzieci otrzymały słodkie prezenty, ufundowane własnym kosztem przez Oddział ZPU w Netiszynie. A dorośli częstowali się wielkim tortem, specjalnie upieczonym przez jedną z Pań tegoż wyżej wymienionego Oddziału ZPU.
Najważniejszym było też poczucie rodzinnej radosnej gościnności, wyrażonej przez gospodarzy placówki: dyrektora Ogólnokształcącej  szkoły № 2 miasta Netiszyn, Pana Mikołaja Jaciuka i jego Zastępcy – Pani Oksany Stojaniwskiej, jak i Zastępcy Burmistrza miasta Netiszyn – Pani Olhy Bobinej. Właśnie pogłębienie więzi historycznej sposobem międzynarodowego dialogu było podkreślono przez Dyrektora i przez przedstawiciela Urzędu miasta w słowie powitalnym.

Prawdziwą radością  w tym spotkaniu pozostają jak zawsze dzieci, którzy pieśnią i wierszem pod czas każdego swego występu przypominali dla nas o Święcie odzyskania Niepodległości, o którą przez 123 lata tak bardzo jako Naród walczyliśmy. Piękne obchody pełne radości, wypełnione śpiewem patriotycznym, filmami  historycznymi  i wspomnieniami. I za to najserdeczniejsze podziękowanie dla pedagogów i uczniów Sobotniej szkoły języka polskiego Związku Polaków i szkoły numer 2 miasta Netiszyn, uczniów Szkoły muzycznej  na czele z kierownikiem grupy – Pani Natalii Gorbowej. Oraz dorosłej młodzieży netiszynskiego Oddziału ZPU: Pani Prezes Wandzie Szatkowskiej, Pani Wiktorii Sydoruk, Pani Anżeły Czernijewskiej, Pani Walentyny Szpak, Pani Ireny Kordan, Pani Swietłany Tokariewej, Pani Heleny Zaoburnej, Pani Halinie Lebid i Pani Lesi Liszczenko. Dla nauczyciela języka polskiego – Pani Barbary Burskiej, oddelegowanej przez ORPEG i pracującej w Ukrainie w m. Sławuta za słowo powitalne.

Nie zmarnujmy naszego dziedzictwa, ale szanujmy je i pomnażajmy dla przyszłych pokoleń!

Wiktoria Pachomowa, 5 grudnia 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code