Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Nienaganna polszczyzna i zapał do zwycięstwa

Nienaganna polszczyzna i zapał do zwycięstwa

Finał kolejnego Winnickiego Obwodowego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji odbył się 29 listopada w Winnicy.

46 uczestników z różnych miast i wiosek Winnicczyzny starło się w wyrównanej walce o miejsca na podium oraz nagrody pieniężnie i upominki, ufundowane przez Departament Edukacji Winnickiej Obwodowej Administracji oraz Konsulat Generalny RP w Winnicy.

Młodzież, która pod koniec listopada zebrała się pod dachem Instytutu Podwyższenia Kwalifikacji Nauczycieli, podzielono na dwie kategorie – 5-8 klasa oraz 9-11 klasa szkoły ogólnokształcącej.

Poziom wykonania przez uczestników finału wierszy polskich poetów okazał się bardzo wyrównany. Niezależnie od tego, czy uczeń, uczennica, przyjechali z Winnicy czy z małej wioski pod Szarogrodem, polska poezja przez nich recytowana zabrzmiała bardzo, bardzo emocjonalnie i prawie bezbłędnie.

Tegoroczny obwodowy konkurs recytatorski był poświęcony 215-leciu urodzin Adama Mickiewicza, dlatego każdy z uczestników powinien był wybrać jeden wiersz tego polskiego wieszcza a drugi – dowolny utwór jednego z innych polskich mistrzów pióra. Jak się często zdarza na podobnych imprezach, zupełnie przypadkowo wiele młodych artystów wybrało jednakowe wiersze, jak np. „Nad wodą wielką i czystą” Mickiewicza. Ale to czasem nawet pomagało w porównaniu poziomu recytowania tego czy innego uczestnika. Niektórzy z nich wybrali dużo trudniejsze wiersze, jak „Żegluga” czy „Grób Potockiej”. W ogóle program konkursu był bardzo urozmaicony i ciekawy.

Zwycięzców wyłoniono po kolei w dwóch kategoriach: po pierwszej części finału konkursu, w której uczestniczyła młodzież z 5-8 klasy i krótkiej przerwie na podium stanęli:

Czumaczenko Uliana – 1 miejsce,
Białoszycka Monika i Żukowska Katarzyna – II miejsce,
Kutowa Katarzyna, Babur Walentyna i Andronowa Ołesia – III miejsce

Prawdziwa walka rozpoczęła się po godzinie 12.30, gdy przy mikrofonie stanęli 9-11 klasiści. Oni wybrali bardziej dojrzałe utwory i czuli się przed jury pewniej, niż ich młodsi koledzy.
W tej kategorii nagrody za 1,2 i 3 miejsce trafiły do:

Gumeniuk Kola – 1 miejsce,
Białoszycka Wiktoria, Kowalczuk Ołena – 2 miejsce,
Kurdybacha Weronika, Kozakowa Olga i Dymnicz Natalia.

Winnicki Obwodowy Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji w 2013 roku odbył się z udziałem blisko 50 młodych chłopców i dziewczyn, coraz lepiej recytujących wiersze w języku polskim. To świadczy o popularności polskiej kultury i tradycji wśród ukraińskiej młodzieży, nie konieczne polskiego pochodzenia. Udział w podobnych imprezach zwiększa ich szanse na dostanie się na bezpłatne studia do Polski.

JW, bwp

 

Zdjęcia z konkursu

{morfeo 466}

oraz wideo

{youtube}q55qVSpAacY{/youtube}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code