Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Niedziela Palmowa i XXII Dni Młodzieży w Żytomierzu

Niedziela Palmowa i XXII Dni Młodzieży w Żytomierzu

Uroczystość Niedzieli Palmowej i procesji ulicami Żytomierza zbiegła się w tym roku z tradycyjnymi Dniami Młodzieży. Podczas mszy w katedrze Św. Zofii wszyscy obecni modlili się także w intencji biskupa-emeryta Jana Purwińskiego w 53. rocznicę jego święceń kapłańskich.

W uroczystej procesji centralnymi ulicami Żytomierza wziął udział biskup ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej Piotr Malczuk. Członkowie miejscowych wspólnot neokatechumenalnych postarali się, by ten marsz przypominał pamiętny wjazd Jezusa do Jerozolimy sprzed 2000 lat.

Wśród kroczących w procesji było dużo młodzieży z całej Ukrainy, która przyjechała do Żytomierza na XXII Dni Młodzieży. Kolor szat duchowieństwa był tradycyjnie czerwony, a aklamacje i hymny wysławiałyChrystusa Króla.

Procesja z arcybiskupem Piotrem i kapłanami zatrzymała się na chwilę przy kościele św. Jana z Dukli, gdzie biskup poświęcił palemki i wierzby, które wierni przygotowali na uroczystość. Po przeczytaniu fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza pochód ruszył dalej do katedry aby tam wziąć udział w Mszy świętej. Tradycyjnie na głosy odczytano Pasję Chrystusa. Pod akompaniament chóru z trzech parafii  Żytomierza i orkiestry ta część Mszy św. nosiła wyjątkowo świąteczny i piękny charakter. Następnie arcybiskup Malczuk wygłosił homilię, w której skupił się na radości chrześcijańskiej oraz na zbawczej roli Krzyża. Osobno ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej opowiedział o roli młodych w Kościele. Podczas Mszy Świętej kilkanaście osób odśpiewało uroczyście wyznanie wiary jako kolejny etap w realizacji Drogi Neokatechumenalnej.

Anna Denisewicz, bwp

 

Zdjęcia z Procesji Palmowej w Żytomierzu

{morfeo 555}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code