Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Niedaleko Jampola odnaleziono tajemnicze zdobienia na kościach kobiety sprzed 4,5 tys. lat

Niedaleko Jampola odnaleziono tajemnicze zdobienia na kościach kobiety sprzed 4,5 tys. lat

Kilka lat temu polsko-ukraiński zespół archeologów nad środkowym Dniestrem w miejscowości Porohy w obwodzie winnickim na Ukrainie (pogranicze ukraińsko-mołdawskie) przebadał zespół kurhanów. W jednym z nich spoczywała młoda kobieta w wieku 25-30 lat.

Unikatowe zdobienia w postaci równoległych linii, pokrywały jej kości. Analiza materiału biologicznego wskazuje, że pochowana ona została 4,5 tys. lat temu. Zdaniem naukowców takiego zabiegu dokonano już po śmierci i procesie rozkładu ciała.

“W takcie rysowania i fotografowania pochówku naszą uwagę zwróciły regularne wzory m.in. w postaci równoległych linii widocznych na obu kościach łokciowych. Początkowo podchodziliśmy do okrycia bardzo ostrożnie – może są to ślady ingerencji zwierząt? – zastanawialiśmy się” – opowiada PAP Danuta Żurkiewicz z Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu, która przygotowała artykuł na temat zdobień.

Światło na to odkrycie rzuciły przeprowadzone niedawno analizy wykonane przez ekspertów z Wydziału Chemii UAM oraz z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, dzięki środkom z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Z oceny naukowców wynika jednoznacznie, że wzory zostały wykonane przez człowieka. Zastosowano czarną substancję – najpewniej podobną do smoły pozyskanej z drewna – sugerują naukowcy.

“Po pewnym czasie od śmierci kobiety grób ponownie otworzono, dokonano zabiegu zdobienia kości i ułożono je ponownie w porządku anatomicznym” – opisuje przebieg wykonania zdobień badaczka.

Zdaniem Danuty Żurkiewicz odkrycie to jest unikatowe – do tej pory nie odnotowano porównywalnego zwyczaju wśród innych pradziejowych społeczności na terenie Europy.

Społeczność zamieszkująca rejon środkowego Dniestru ok. 4,5 tys. lat temu trudniła się mobilnym pasterstwem – na większe odległości przemieszczano się wozami. W konsekwencji nie wznoszono trwałych osiedli, co znajduje swoje odzwierciedlenie w braku odkryć domostw z tego okresu przez archeologów. Inaczej jest w przypadku cmentarzysk – wznoszono monumentalne kurhany, które pełniły istotną rolę w życiu ówczesnych społeczności.

Miejscowość Porohy, znajdująca się w okolicach Jampola jest znana także z pochówku na jej terenie Borha Rabinowicza – prawnuka założyciela chasydyzmu Baala Szem Towa oraz mogiły jednego z sarmackich wodzów Inismeja, który rządził w latach 80. n.e.

Słowo Polskie na podstawie tekstu w naukawpolsce.com.pl, 29.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *