Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Nie wolno o nich zapomnieć

Nie wolno o nich zapomnieć

Deszczowa i pochmurna pogoda towarzyszyła smutnej uroczystości w Winnicy, poświęconej obchodom 80. rocznicy rozpoczęcia przez bolszewików Wielkiego Terroru w latach 30. XX wieku, który pochłonął życie milionów ofiar, w tym – ponad 100 tys. Polaków.

29 października w kościele Matki Bożej Anielskiej (kapucynów) odbyła się Msza w intencji wszystkich Polaków represjonowanych na Podolu i całej Ukrainie przez bolszewickie  władze. W miejskim parku, który był świadkiem zbezczeszczenia przez komunistów cmentarza rzymskokatolickiego i grzebania w zbiorowych mogiłach tysięcy niewinnych ofiar w latach 1937-1938 złożono kwiaty i zapalono znicze.

Uroczystości w Winnicy były finałem obchodów rocznicy Wielkiego Terroru w Winnickim Okręgu Konsularnym. Dzień wcześniej w Barze odsłonięto pomnik zamordowanym przez NKWD Podolanom, w Sławucie zaś na Wołyniu – upamiętniono księcia Romana Damiana Sanguszkę, zamordowanego 1 listopada 1917 r. przez zrewoltowanych żołnierzy rosyjskich.

Ból z Podolanami, którzy wskutek zbrodniczych działań „czerwonej” władzy stracili swoich dziadków i rodziców dzielili przedstawiciele Senatu RP, Attachatu Wojskowego WP przy Ambasadzie RP w Kijowie, pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej i Konsulatu Generalnego RP, duchowieństwo i miejscowi Polacy. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił chór „Cantica Anima” z Baru pod batutą Ludmiły Chałabudy.

Słowo Polskie, 30.10.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code