Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » NBP wyemitował banknot upamiętniający Bitwę Warszawską

NBP wyemitował banknot upamiętniający Bitwę Warszawską

Narodowy Bank Polski wyemitował nowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 złotych, upamiętniający Bitwę Warszawską w 1920 roku w formacie pionowym.

Jak informuje bank, na przedniej stronie banknotu przedstawiono postać Józefa Piłsudskiego. Wizerunek został zaczerpnięty z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. „Rok 1920”. Naczelnika Państwa ukazano jako obrońcę Warszawy. Na dalszym planie widnieją zarysy charakterystycznych warszawskich budowli.

Przednią stronę banknotu uzupełniają napis „NIEPODLEGŁOŚĆ”, wpisany w wieniec z liści dębu, oraz elementy graficzne i motywy roślinne znajdujące się na banknotach marek polskich, w tym wizerunek orła i monogram RP widniejące na banknocie 100 marek polskich z 1919 roku.

Na odwrotnej stronie banknotu, pod barwami narodowymi, przedstawiono środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. „Cud nad Wisłą”. Wyobraża scenę symboliczną – księdza Ignacego Skorupkę wiodącego do ataku żołnierzy formacji ochotniczych.

Całość dopełniają wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921 oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej „Ojczyzna w niebezpieczeństwie” z 5 sierpnia 1920 r.

Kolekcjonerski banknot o nominale 20 zł wyemitowany został w nakładzie do 60 000 sztuk. Cena banknotu wynosi 80 zł brutto. Banknot można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Walentyna Jusupowa, 17 sierpnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *