Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Nauczyciele polonijne na stażu metodycznym w Paryżu

Nauczyciele polonijne na stażu metodycznym w Paryżu

Praktyczne zastosowanie wiedzy teoretycznej, zdobytej podczas stażu metodycznego, który odbył się w sierpniu w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Ostródzie, zaprezentowały w dniach 22-25 listopada w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym przy ambasadzie RP w Paryżu nauczycielki języka polskiego z Białorusi, Ukrainy, Irlandii, Belgii i Francji.

Polscy pedagodzy z Kresów Wschodnich i ich koledzy z państw Europy, którzy odbyli praktyki w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym przy Ambasadzie RP w Paryżu podczas spotkania z dyrektorem ośrodka Konradem Leszczyńskim zapoznali się z historią powstania tej placówki oświatowej, zwanej przez jej pracowników Szkołą Polską.
Szkoła Narodowa Polska w Paryżu to historyczna nazwa polskiego ośrodka edukacyjnego funkcjonującego od 175 lat w stolicy Francji. Szkoła ta związana z imionami wielu wybitnych Polaków: Adam Mickiewicz, Joachim Lelewel, gen. Józef Dwernicki, Józef Ignacy Kraszewski i inni. Dyrektor placówki opowiedział także o zasadach i specyfice funkcjonowania szkoły, będącej nie tylko instytucją edukacyjną, lecz także ośrodkiem integrującym społeczność polonijną we Francji.

Pobyt nauczycieli w Polskiej Szkole w Paryżu można podzielić na kilka etapów. W pierwszym dniu stażu metodycznego mieli oni okazję przyglądać się jak zajęcia ze swoimi uczniami prowadzą ich koledzy we Francji. Następnego dnia goście podjęli się wyzwania samodzielnego poprowadzenia lekcji. Była to doskonała okazja aby w praktyce sprawdzić wiedzę, zdobytą podczas stażu metodycznego, który nauczyciele odbyli w sierpniu w Ostródzie .

Pobyt nauczycieli w Paryżu, oprócz edukacyjnego, miał także wymiar historyczno-kulturalny. Goście Szkoły Polskiej. Im. Adama Mickiewicza mieli okazję wziąć udział w wycieczce śladami sławnych Polaków, zwiedzili Katedrę Notre Dame de Paris, w której wówczas trwały przygotowania do uroczystości inauguracji kaplicy z ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej.

Projekt staży metodycznych dla nauczycieli języka polskiego, pracujących poza granicami Polski, jest objęty wsparciem Ministerstwa Edukacji Narodowej RP, oraz realizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Irena Medlakowska, 15 grudnia 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *