Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » „Nasza Niepodległa” – hasło 30. Jubileuszowej Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży

„Nasza Niepodległa” – hasło 30. Jubileuszowej Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży

W dniach 7-15 lipca 2018 roku  w Warszawie odbyła się  30. Jubileuszowa Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży, która w tym roku została poświęcona 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.  

Szczególnie dzielnie  zaprezentowali się młodzi uczestnicy Związku Polaków Winniczyzny, którzy wzięli udział w przeglądzie Małych Form  Teatralnych  na temat  „Nasza Niepodległa z perspektywy Mojej Małej Ojczyzny czyli ludzi i zdarzenia  na rzecz  Niepodległości Rzeczypospolitej”. Podczas 15-minutowego występu na scenie została przedstawiona teatralizacja walki o Niepodległość Polski z udziałem wybitnych bohaterów, związanych z ziemią winnicką jak Seweryn Goszczyński, Jan Ignacy Paderewski i Józef Piłsudski.

Za wspaniałą i wzruszającą scenografię,  wykonaną na dobrym poziomie artystycznym,  młodzi artyści z Winnicy dostali II nagrodę wśród 17 uczestników.  Ta nagroda jest ogromnym zaszczytem dla uczniów szkoły sobotnio-niedzielnej, działającej przy Związku Polaków Winniczyzny, i jednocześnie, pochwałą za pracę i poświęcenie  dla nauczycieli języka polskiego oraz kierowników artystycznych organizacji polonijnej.

Nie tylko nagroda i dwukrotny występ przed wszystkimi uczestnikami Parafiady (ich w tym roku było ponad 1500) i zacnymi gośćmi podczas jej Uroczystego Zamknięcia  zostanie w pamięci młodych Podolan. Sporo ciekawych wycieczek po Warszawie, spotkanie ze Sławomirem, wykonawcą popularnej piosenki ”Miłość w Zakopanem”, udział w interesujących warsztatach, zapoznanie się z nowymi przyjaciółmi – to właśnie to – co każdy z uczestników zabrał ze sobą na długie lata wspomnień.

Zostanie w pamięci także Obóz Parafiadowy, który w tym roku dla grupy winnickiej odbył się w Łebie nad polskim morzem. Tu obozowicze razem z grupami z Łotwy i Polski spędzili niezapomniane dwa tygodnie. Temu poposłużyły wiele konkursów i wyścigów, ciekawe wycieczki do Trójmiasta i Lęborka, pływanie statkiem pirackim i spotkanie z  fokami w Park Sea  oraz zachwyt od ruchomych piasków (wydmy) w Słowińskim Parku Narodowym.

Wypoczęci i szczęśliwi, z nadzieją na spotkanie w następnym roku z nowymi przyjaciółmi, parafiadowicze z Winnicy wrócili do domu z ogromnym bagażem wspomnień przeżytych chwil i udanych występów.

W imieniu nauczycieli, rodziców i młodzieży Związku Polaków Winniczyzny wyrażamy ogromne podziękowanie organizatorom 30. Jubileuszowej Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży, którzy  zrealizowali wspaniałą ideę integralnego wychowania młodzieży przez sport, kulturę i wiarę.

Alicja Ratyńska, prezes Związku Polaków Winniczyzny, 18.08.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code