Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Nasza energia – gromada samowystarczalna energetycznie

Nasza energia – gromada samowystarczalna energetycznie

Fot. http://energetyka.wnp.pl/

„Nasza energia- gromada samowystarczalna energetycznie” to projekt, który Polsko- Ukraińska Izba Gospodarcza realizuje w partnerstwie z Fundacją Solidarności Międzynarodowej i Krajową Agencją Poszanowania Energii S.A przy współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Charkowie. Projekt jest współfinansowany ze środków Programu „Wsparcie Demokracji 2018”, w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Celem projektu „Nasza energia” jest zwiększenie  efektywności energetycznej ukraińskich zjednoczonych gromad. W pięciu wybranych gromadach z obwodu charkowskiego zostaną przeprowadzone analizy energetyczne, zakończone rekomendacjami. Władze i  specjaliści   z tych gromad wezmą  udział w  podróży studyjnej do Polski, w czasie której zapoznają się z dobrymi praktykami polskich samorządów w dziedzinie energoefektywności  i wytwarzania energii.

Planowane jest  też szkolenie na temat pozyskiwania środków  do realizacji działań rekomendowanych gromadom. Szkolenie będzie przeprowadzone w Kijowie z udziałem ekspertów ukraińskich. Efekty i rekomendacje płynące z projektu „Nasza energia” zostaną zaprezentowane, m.in., na III Polsko- Ukraińskim Forum Samorządu Lokalnego w Charkowie jesienią 2018 roku.

Partnerzy realizujący „Naszą energię” mają  nadzieję, że doświadczenia zebrane w czasie realizacji tego pilotażowego projektu, umożliwią znaczne rozwinięcie go w przyszłości. Decentralizacja władzy na Ukrainie jest jedną z najważniejszym reform, przeprowadzanych w tym kraju . Doświadczenia polskiej samorządności były ważnym przykładem dla decentralizacji. Jednoczenie się gromad  w większe jednostki zwane zjednoczonymi gromadami  to dobrowolny proces, który poprzez wybory do władzy lokalnej, prowadzi do większej samodzielności społeczności lokalnych, tworzenia lokalnych budżetów i decydowania o inwestycjach  na poziomie gromady.

Słowo Polskie na podstawie informacji Ambasady RP w Kijowie, 01.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code