Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Narysuj świat z Caritasem

Narysuj świat z Caritasem

W piątek 22 czerwca odbyło się ogłoszenie wyników konkursu „Narysuj świat”, zorganizowanego przez iwano-frankowski „Caritas” w ramach projektu „Łącząc ludzi dla pokoju”.

Celem inicjatywy jest zjednoczenie ludzi przez budowanie mostów porozumienia. Prezentacja rysunków odbyła się w pomieszczeniu Iwano-Frankowskiego Muzeum Krajoznawczego. Konkurs rysunków zaplanowano z okazji Dnia żałoby i uczczenia pamięci ofiar wojny na Ukrainie, obchodzonego 22 czerwca.

W konkursie rysunków wzięli udział dzieci w wieku od 7 do 12 lat, którzy odwiedzali obozy przy szkołach ogólnokształcących miasta Iwano-Frankiwska. Prace dzieci oceniali: zastępca dyrektora iwano-frankiwskiej szkoły artystycznej Olga Szutka, działaczka społeczna Natalia Percowycz, korespondent wydania internetowego „Galka” Jurij Walko i koordynator projektu „Łącząc ludzi dla pokoju” Caritasu w Iwano-Frankiwsku Iryna Bojarska.

Według Olgi Szutki, wybierać zwyciężców było zadaniem bardzo trudnym, ponieważ wszystkie rysunki były bardzo szczere, bezpośrednie i wykonane z miłością.

„Jestem bardzo wdzięczna Caritasowi za tą inicjatywę, ponieważ potrzebujemy właśnie takiej twórczości  – z czystego serca, zrobionej rękami dzieci”, – mówi Olga Szutka.

Jury wyłoniło trzech zwyciężców. Pierwsze miejsce zdobyła uczennica 5-B klasy szkoły nr 1 Sofia Kajuk z rysunkiem „Słońce nad spokojnym niebem”, drugie miejsce- Matwij Pidwerbeckij, który jest uczniem klasy 4-A szkoły nr 26, trzecie-Danyło Grygorenko, uczeń szkoły nr 3.

Zwyciężczyni konkursu Sofia Kajuk przyznaje, że nie spodziewała się zwycięstwa, bo po prostu lubi rysować i dlatego z przyjemnością brała udział w konkursie. „Narysowałam słońce, wyglądające jako dziecko. Myślę, że właśnie tak wygląda świat, – mówi Sofia, – mam młodszą siostrzyczkę, i kiedy rysowałam ona była obok i mnie inspirowała”.

Koordynator projektu Iryna Bojarska zaznaczyła, że taka inicjatywa ma na celu jeszcze raz przypomnieć nam – dorosłym, że niestety dopóki na wschodzie Ukrainy trwają działania wojenne powinniśmy tutaj robić wszystko, aby nasze dzieci mieszkali w spokojnym kraju.

Zwycięzcy konkursu zostali nagrodzeni cennymi nagrodami, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i  nagrodę – wycieczkę  krajoznawczą, która odbędzie się w lipcu 2018 roku.

Wystawa rysunków dziecięcych będzie dostępna do oglądania przez cały tydzień w pomieszczeniu muzeum krajoznawczego.

Lidia Baranowska na podstawie informacji katolickich mediów na Ukrainie, 28.06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code