Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej w Winnicy – z humorem i na głosy

Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej w Winnicy – z humorem i na głosy

W ukraińskiej Winnicy, podobnie jak i w tysiącach miastach w Polsce, sobota 3 września minęła pod znakiem przygód Pani Dulskiej – jednego z personaży dramatu Gabrieli Zapolskiej, z humorem opowiadającej o perypetiach polskiej rodziny Dulskich, mieskającej w Krakowie (choć pierwotna wersja była związana ze Lwowem).

Do czytania „Moralności Pani Dulskiej” w Winnicy dołączyło się ponad 30 osób, większość z których to członkowie polskich organizacji społecznych. Organizatorem winnickiego Czytania wystąpiła Helena Gawryluk, prezes Konfederacji Polaków Podola XXI wieku. W roli narratora wystąpił konsul Jacek Grabowski z Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

Tekst czytano na głosy, jak w prawdziwym przedstawieniu teatralnym. Śmieszne i komiczne momenty tekstu przedstawiały życie w Polsce w czasach zaboru austriackiego na początku XX wieku. Wielu czytelników mogło utożsamiać się z personażami „Moralności Pani Dulskiej” bowiem życiowe problemy Zbyszka, Hanki, Dulskiej i innych, jak okazało się, niczym nie różnią się od sytuacji życiowych w dniu dzisiejszym.

Narodowe Czytanie Gabrieli Zapolskiej w Winnicy i na całym świecie zostało objęte Honorowym Patronatem polskiej Pary Prezydenckiej.

Redakcja, 4 września 2021 r.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code